Olsztyńscy IPOWCY na uroczystości zakończeniu roku szkolnego w Szkole Polskiej w Warnie w Bułgarii.

653

Na zaproszenie IPA Burgas nasza ekipa udała się na początku czerwca 2021 roku do Bułgarii. Tu rozgrywane były, jak to określili organizatorzy, Bałkańskie Mistrzostwa Służb Bezpieczeństwa w Piłce Nożnej. Patronat nad tą imprezą objęło bułgarskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Nasze wyjazdy na takie turnieje już tradycyjnie obejmują nie tylko ich aspekt sportowy ale także promocję Polski i Polaków za granicą. Tym razem postanowiliśmy odwiedzić Szkołę Polską w Warnie. Otrzymaliśmy stosowne zaproszenie od kierownika tej placówki Pani Barbary Józefowicz. W dniu 06 czerwca stawiliśmy się więc w komplecie w tejże szkole na uroczyste zakończeniu roku szkolnego 2020/2021. Organem prowadzącym dla Szkoły Polskiej im. Adama Mickiewicza przy Ambasadzie RP w Sofii z siedzibą w Warnie jest Minister Edukacji Narodowej. Szkoła pracuje w systemie kształcenia uzupełniającego w zakresie języka polskiego, wiedzy o Polsce oraz edukacji wczesnoszkolnej. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu w piątek i sobotę. Nauczanie jest bezpłatne, szkoła w całości jest finansowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w Polsce. 

Do tego spotkania przygotowywaliśmy się już przed wylotem do Bułgarii. Od Urzędów Miasta w Olsztynie, Elblągu, Braniewie oraz od Starostwa Powiatowego w Olsztynie i Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie otrzymaliśmy książki, ulotki, czapeczki, worki sportowe, torby, długopisy, magnesy, smycze i wiele innych gadżetów promujących Warmię i Mazury. Postanowiliśmy zawieźć je do Warny, a za ich przekazanie gorąco dziękujemy. Mimo ograniczonego ciężaru bagażu w samolocie udało nam się ze sobą zabrać wszystkie te upominki. Dokupiliśmy słodycze znanej polskiej marki i na miejscu w hotelu stworzyliśmy paczki z prezentami z zamiarem przekazania ich każdemu dziecku w tej szkole. Tak też uczyniliśmy. W placówce przywitano nas niesamowicie serdecznie. Pani Barbara Józefowicz jest przesympatyczną osobą, przedstawiła nas swoim podopiecznym, gronu pedagogicznemu oraz przybyłym rodzicom i dziadkom dzieci. Pogratulowała nam wicemistrzostwa w turnieju w Burgas. Potem wspólnie odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego. Po hymnie opowiedziała na jakiej zasadzie działa szkoła, jakie oddziały szkolne posiada, przedstawiła kadrę placówki oraz „swoje” pociechy. My opowiedzieliśmy kim jesteśmy, co to jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji, jak ono funkcjonuje, co to był za turniej na który przylecieliśmy. Podziękowaliśmy także za trzymane kciuki w trakcie rozgrywanych przez nas meczów. Następnie każdemu dziecku w szkole przekazaliśmy specjalnie z Polski przywiezione upominki. Była to dla nas bardzo wzruszająca chwila. Nie jednemu z nas z tego powodu zakręciła się łezka w oku, tak jak i wielu rodzicom dzieci. Cieszyło nas, że uczniowie byli zadowoleni z otrzymanych prezentów, uśmiechali się i szybko zaglądali by sprawdzić co jest w środku niespodzianki. Ponadto na ręce Pani Barbary przekazaliśmy książki o zabytkach, historii, kulturze i osobach związanych z Warmią i Mazurami. Mają one urozmaicić bibliotekę szkoły, każdy chętny będzie mógł z nich skorzystać.

Sami także otrzymaliśmy piękne podziękowanie w formie zdjęcia z podpisem treści „Na pamiątkę wizyty w Szkole Polskiej w Warnie i miłego spotkania z wyrazami przyjaźni cała Społeczność Szkolna, Warna 06.06.2021”. Pani Kierownik wręczyła każdemu z nas jeszcze drobny upominek, który w domu będzie nam przypominał to fantastyczne, wzruszające i niezapomniane spotkanie.

Po wizycie w szkole udaliśmy się pod pomnikmauzoleum króla Polski i Węgier – Władysława III Warneńczyka. Zginął on w trakcie wojny z Turcją w bitwie właśnie pod Warna w dniu 10 listopada 1444r. Tam w hołdzie naszemu rodakowi złożyliśmy symboliczną wiązankę kwiatów. Tak zakończyliśmy „polski dzień” w Warnie.

Za możliwość spotkania z Polakami za granicą, w ramach uczestnictwa w turnieju w Burgas, dziękujemy naszym sponsorom tj. firmom: KTM Wojciechowicz z Olsztyna, Termy Warmińskie z Lidzbarka Warmińskiego, Agroperfekt z Kisielic, Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Wojarska Aleksiejuk & Wspólnicy z Olsztyna, PUI Andrzej Dzieniszewski z Iławy, PATRON Teodor Otulak z Iławy, Solid Security z Olsztyna, Global Servis z Olsztyna, Belor-Polska z Warszawy, KTK Polska z Gdańska, Gospodarstwo Rolne Władysław Raubo z Pieniężna, Football Academy ze Szczytna, ZU-B Maciej Sobierajski z Klebarka Małego, Alcar Olsztyn oraz wielu innym naszym darczyńcom.

Udział drużyny w turnieju był także współfinansowany jako rozwój kultury fizycznej przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

Tekst: Przemysław Smoliński

Zdjęcia: Dominik Siestrzewitowski, Przemysław Buta, Dawid Ksiuk