Operacja Błękitny Żagiel

322

Klub Żeglarski Policjantów Wodnik to organizacja zrzeszająca funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Policji, których pasją jest żeglarstwo i sporty wodne. Klub w ramach swoich działań organizuje rejsy morskie i śródlądowe, szkolenia, seminaria i eventy żeglarskie oraz jest gospodarzem corocznych Mistrzostw Polski Policjantów w Żeglarstwie w klasie Omega o puchar KGP. 30 maja 2020 r. w Szczecinie rozpoczęła się kolejna już, czwarta edycja Operacji Błękitny Żagiel, policyjnego rejsu morskiego organizowanego przez członków Klubu Żeglarskiego Policjantów Wodnik przy NSZZP KWP we Wrocławiu, członków dolnośląskiej IPA. Śladem ubiegłych lat, akwenem żeglugi było Morze Bałtyckie, a trasę rejsu podzielono na dwa dwutygodniowe etapy.

            Przygotowania do tegorocznej Operacji Błękitny Żagiel nie były łatwe. Poszukiwania odpowiedniego jachtu, planowanie trasy oraz ustalanie składu załóg trwało już od grudnia. Pierwotnym celem tegorocznego rejsu, a zarazem spełnienie żeglarskich marzeń wielu wielu uczestników imprezy, było norweskie Oslo. Już w marcu wiadomo było jednak, że realizacja tego ambitnego planu nie będzie możliwa, a start samego rejsu stał pod dużym znakiem zapytania. Złagodzenie obostrzeń epidemiologicznych zaledwie na dwa tygodnie przed rozpoczęciem imprezy, pozwoliło na podjęcie decyzji o jej przeprowadzeniu. W ostatnią sobotę maja w szczecińskiej marinie jachtowej, na pokład s/y Blue Water zamustrowali uczestnicy pierwszego etapu rejsu.

            Po zakończeniu niezbędnych przygotowań, załadunku żywności i ostatnich czynnościach przedrejsowych, na pokład Blue Water oddano cumy rozpoczynając tym samym pierwszy etap podróży, która z uwagi na obowiązujące do 13 czerwca obostrzenia ograniczała rejon żeglugi do pasa 12 mil morskich od brzegu, tj. w obszarze morza terytorialnego RP.

            Pierwszym z odwiedzonych portów była znajdująca się u wrót Zalewu Szczecińskiego Trzebież, przez lata kuźnia kadr polskiego żeglarstwa morskiego. Stamtąd przy bardzo silnym wietrze dochodzącym w porywach do 7 stopni w skali Beauforta żeglarze obrali kurs na Świnoujście, a dalej po ponad dobowym pobycie w warunkach dalekich od miłych i przyjemnych w morzu, do Darłowa. Miasto przywitało ich zacisznym portem jachtowym pozwalającym na spokojny wypoczynek. Po niespełna 10 godzinnym postoju s/y Blue Water opuścił port wychodząc nocą w morze z zamiarem dotarcia do portu w Łebie. Po niespełna sześciu dniach od rozpoczęcia imprezy, przy żegludze w deszczu, mgłach ograniczających widoczność do 50 metrów, silnych przechyłach ( co nie przeszkadzało nikomu grać w Knagę, grę karcianą będącą nieodłącznym elementem każdego klubowego rejsu Wodnika ) na horyzoncie ukazał się port w Gdyni.

            Kolejne dni pierwszego etapu Operacji Błękitny Żagiel upłynęły na żegludze w obrębie Zatoki Gdańskiej. Klubowy proporzec łopoczący pod lewym salingiem jachtu zawitał do Gdańska, Jastarni i Władysławowa. W dniu 13 lipca jednostkę objęła załoga drugiego etapu imprezy, szczęśliwa nie tylko z powodu perspektywy dwóch tygodni spędzonych na morzu, ale i z otwarcia granic państwa, a tym samym dużo szerszych perspektyw żeglugowych. Korzystna prognoza pogody i głód podróży nowych załogantów, zdeterminował jedyną słuszną decyzję co do dalszej trasy jachtu – Gotlandia z portami w Burgsvik i Visby, a następnie wyspa Olandia ze stolicą w Kalmarze…

…i tu należało by zakończyć tą opowiastkę, ponieważ Operacja Błękitny Żagiel 2020 nadal trwa, a biorący w niej udział żeglarze dopłyną przed powrotem do Szczecina tam, gdzie pozwoli im na to potężne morze, jego brat wicher i zdrowy rozsądek kapitana. Wracajcie więc szczęśliwie do domu drodzy żeglarze, a Ty czytelniczko i czytelniku zabierz się  z nami w następną podróż !

A hoj !

Bartosz Wanot

Klub Żeglarski Policjantów Wodnik to organizacja zrzeszająca funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Policji, których pasją jest żeglarstwo i sporty wodne. Klub w ramach swoich działań organizuje rejsy morskie i śródlądowe, szkolenia, seminaria i eventy żeglarskie oraz jest gospodarzem corocznych Mistrzostw Polski Policjantów w Żeglarstwie w klasie Omega o puchar KGP.