Nasz kolega „Bono” z Regionu IPA Włodawa i Riders of IPA LE MC Poland Chapter Włodawa pokonał Covid-19, a w tym tygodniu w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie oddał osocze. Osocze to obecnie bezcenny dar ozdrowieńców. Terapia osoczem może uratować życie pacjentom chorym na koronawirusa. Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, a są chorzy, którzy ich nie wytwarzają, lub wytwarzają je zbyt wolno. Ratunkiem, żeby organizm mógł walczyć z chorobą, może być jedynie podanie gotowych przeciwciał od ozdrowieńców. Dzięki osobom takim jak „Bono” inni chorzy mają szansę na wyzdrowienie. „Bono” zobowiązał się, że niebawem odda osocze kolejny raz. Ogromny szacunek! Taka postawa jest godna naśladowania!
Jeśli i Ty chorowałeś na COVID -19 swoim osoczem możesz komuś uratować życie. Nie zwlekaj – umów się do RCKiK.
Kto może oddać osocze od ozdrowieńców?
Osoby z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, które przechorowały COVID-19 i zostały uznane za wyleczone oraz osoby, które przebyły bezobjawowe zakażenie.
Od kiedy po chorobie można oddawać osocze ozdrowieńcze?
Nie wcześniej niż po 28 dniach od ustąpienia objawów lub w przypadku przebiegu skąpoobjawowego – 18 dni od zakończenia izolacji.
Po przynajmniej 14 dniach od dodatniego wyniku badania przeciwciał anty-SARS-CoV-2, w przypadku bezobjawowego zakażenia.
Po przynajmniej 14 dniach od powtarzalnie ujemnego wyniku wymazu z nosogardzieli.
Więcej informacji można uzyskać na stronach internetowych RCKiK w każdym województwie.
Tekst : Bożena Szymańska
Zdjęcia : Bono i RCKiK w Lublinie,