Placement Programme w USA

292

W dniach od 11 października do 26 października 2013r odbył się staż policjanta Przemysława Kałdowskiego z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu w miejscowości Livingston w stanie Kalifornia. Pobyt w USA odbył się w ramach programu wymiany policjantów Placement Programme Stowarzyszenia Policji Międzynarodowej IPA. W pierwszych dniach w miejscowości Sacramento uczestniczyłem w spotkaniu z policjantami z różnych stanów USA oraz Europy i Azji. Na spotkaniu omówiono dotychczasowe osiągnięcia stowarzyszenia a także złożono podziękowania zasłużonym członkom.

Udaliśmy się również na zwiedzanie i pokazy szkolenia policjantów w Akademii Policyjnej CHP.  W kolejnych dniach służbę pełniłem w patrolach policyjnych na terenie Hrabstwa Merced.

Patrole na terenie miasta tak jak u nas mają na celu zapewnienie ładu i porządku na ulicach jednak podejście do policjanta diametralnie się różni. Zawsze z ogromnym szacunkiem. Społeczność lokalna bardzo chętnie współpracuje z policją. Poprawia to w znacznym stopniu bezpieczeństwo mieszkańców a zagrożenie jest bardzo duże ze strony gangów zajmujących się handlem bronią i narkotykami. Nie bez znaczenia jest tutaj sąsiedztwo z Meksykiem.

Podczas patrolowania dróg ekspresowych – Highway, gdzie jest to główny szlak przerzutowy marihuany w głąb Stanów Zjednoczonych obowiązkowe jest noszenie kamizelki kuloodpornej i dodatkowej broni automatycznej. Zanim przystąpi się do kontroli numery rejestracyjne pojazdu są sprawdzone w bazie danych, gdzie dowiemy się kto jest właścicielem pojazdu i czy wcześniej miał problemy z prawem oraz ewentualne kontakty z grupami przestępczymi. Podczas kontroli kierowcy i pasażerów wydawane są zawsze polecenia trzymania rąk na widoku i pozostanie w pojeździe a w zasadzie nie trzeba tego przypominać. Policjant posiada w uchu tzw. cichy kontakt, gdzie gdy jest taka potrzeba od dyspozytora otrzymuje dodatkowe informacje o zatrzymanym. Podczas pełnienia służby prowadzenie dokumentacji ogranicza się do wprowadzania danych do bazy informacyjnej, gdzie pod własnym ID policjant może rozliczyć przebieg służby.

Podczas pobytu również brałem udział w działaniach antynarkotykowych z oddziałami specjalnym SWAT. Polegały one m.in. na oblatywaniu policyjnym helikopterem nad miastami i okolicznymi farmami w celu przeszukiwania nielegalnych upraw marihuany. Niestety działania zawsze owocne. W ramach służby poznałem pracę funkcjonariuszy policji więziennej County Sheriff of Merced – bardzo ciasno i dobrze w końcu to przestępcy.

Brałem udział w zabezpieczeniach imprez masowych, w których generalnie zadaniami policji było utrwalanie pozytywnych relacji z mieszkańcami. Również zabezpieczenie przejazdu kolumn pojazdów czy przemarszu pieszych. Regulacja ruchem, gesty policjanta z Polski równie dobrze były zrozumiałe. Służba policjanta w każdym kraju jest odpowiedzialna, niebezpieczna i wyczerpująca i dlatego w Kalifornii mocno zwraca się uwagę na podniesienie komfortu pracy funkcjonariusza.

Na przykład funkcjonariusz aby podnieść swoją sprawność fizyczną ma do dyspozycji, w ramach godzin służbowych, siłownię, do której korzystania bardzo namawiają przełożeni, można też zauważyć, że podczas służby policjanci nie noszą nakryć głowy gdy jest tak im wygodniej czy korzystają według potrzeby z wielu przerw.

Podczas „przerwy” też pracują poprzez rozmowę, kontakt z obywatelami skraca się dystans między społeczeństwem co owocnie wpływa na wymierną współpracę, bez której skuteczne działania policji są nie możliwe. Poprawa komfortu znacznie przekłada się na jakość wykonywania obowiązków. Zawód policjanta w Stanach Zjednoczonych jest bardzo prestiżowy co widać w poszanowaniu obywateli, oddaniu służbie i wynagrodzeniu.

Safety, Service and Security – bezpieczeństwo, obsługa i zabezpieczenie.