Polscy Policjanci najlepsi w Światowym Turnieju Piłki Nożnej w Teneryfe

438

W dniach 3-5 grudnia na Wyspach Kanaryjskich na Teneryfie odbył się II Światowy Turniej Drużyn Policyjnych w piłce nożnej siedmioosobowej. Reprezentacja polskiej Policji pokazała się z jak najlepszej strony, sięgając po najwyższe trofeum.

Turniej na Wyspach Kanaryjskich to jedna z największych imprez na świecie rozgrywana na sztucznej nawierzchni. W tym roku wzięły w nim udział reprezentacje m.in. z Włoch, Hiszpanii, Katalonii, Szwajcarii, Słowenii, Ukrainy, Rumunii i inni.

2 grudnia 2021 roku w samym sercu miejscowości Adeje odbyła się gala inauguracyjna rozgrywek. Uroczystości towarzyszył przemarsz poszczególnych drużyn z flagami narodowymi i odegraniem hymnów państwowych.

Mecze grupowe rozegrane były każdy z każdym po 20 minut, rozpoczęły się w piątkowy poranek 3 grudnia br. Pierwszy mecz turnieju reprezentacja polskiej Policji rozpoczęła z drużyną Włoch. Od pierwszych minut widać było presję, jaka ciążyła na naszych graczach. Jednakże doskonałe przygotowanie wszystkich zawodników pozwoliło rozstrzygnąć spotkanie na naszą korzyść. Drugi mecz był starciem reprezentantów naszej Policji z Hiszpanią Alicante i również w tym meczu nasi zawodnicy pokazali charakter i wygrali to spotkanie. Ostatni mecz grupowy pomiędzy naszą reprezentacją, a drużyną gospodarzy Santa Cruz Tenerife był przepustką do rundy finałowej i tak jak w poprzednich spotkaniach nasza drużyna zwyciężyła po trudnym boju W ćwierćfinale los skojarzył naszą drużynę z teamem Hiszpanii. Mecz od pierwszej do ostatniej minuty był bardzo zacięty. Szybko strzelona bramka pozwoliła na nadawanie tempa gry przez Polaków i wyprowadzenie skutecznych kontrataków. W efekcie spotkanie zakończyło się zwycięstwem 2:0.

Półfinałowe spotkanie rozegrano pomiędzy reprezentacją polskiej Policji, a drużyną Policyjną z Włochy. Każdy błąd na tym etapie rozgrywek mógł oznaczać wyeliminowanie naszej drużyny z rozgrywek, dlatego do spotkania
z groźnym rywalem nasi zawodnicy podeszli z ogromną koncentracją. Mecz po ciężkiej zaciętej walce ułożył się po myśli szkoleniowca reprezentacji polskiej Policji Andrzeja Kuczyńskiego i w ostatnich minutach meczu po pięknym strzale sierż. szt. Macieja Watkowskiego zwyciężyliśmy 1:0. To zwycięstwo z faworyzowanymi Włochami zapewniło biało – czerwonym awans do wymarzonego finału.

W ostatnim finałowym meczu nasza reprezentacja zmierzyła się z grupowym rywalem Policia Hiszpania Alicante. Przeciwnicy od pierwszej minuty pokazali ogromną wolę walki chcąc zamazać porażkę z Polakami w fazie wstępnej Mistrzostw i po pierwszej połowie meczu wygrywali 2:0. W drugiej połowie selekcjoner reprezentacji polskiej Policji Andrzej Kuczyński zaryzykował dokonując kilku zmian w zespole, co sprawiło, że nasi zawodnicy strzelili kolejno 4 bramki i losy meczu finałowego się odwróciły na naszą korzyść. Hiszpanie w końcówce meczu postawili wszystko na jedną kartę wbijając nam 3 bramkę, To było wszystko na co było stać naszych rywali w finale i po bardzo ciężkim, wyrównanym meczu zwyciężyliśmy 4:3 zostając mistrzami świata. Niesamowita gra naszych zawodników w tym turnieju zaowocowała niebywałym sukcesem w mundurowej piłce nożnej. Zwieńczeniem spektakularnych osiągnięć naszych zawodników była niezwykle widowiskowa gala zamykająca rozgrywki. Oprócz oficjalnego wręczenia Pucharu Świata dla naszej reprezentacji nasi zawodnicy odebrali z rąk organizatorów wszystkie nagrody indywidualne, a otrzymali je:

 • Najlepszy bramkarz: sierż. Daniel Malina z CPKP „BOA” KGP;
 • Najlepszy strzelec: sierż. szt. Maciej Watkowski z KWP Radom;
 • Najlepszy zawodnik: sierż. Michał Chrabąszcz z KWP Katowice.

Szczególne podziękowania kierujmy do Zarządu Stołecznej Grupie Wojewódzkiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA za pomoc w organizacji wyjazdu I wszystkim osobom, które trzymały kciuki za naszą reprezentację. Dziękujemy także Komendzie Głównej Policji, Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej, Zarządowi Głównemu Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego Policjantów, Zarządu Wojewódzkiemu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów w KGP, Stowarzyszeniu Weteranów Działań poza Granicami RP, Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej za wsparcie wyjazdu naszej policyjnej drużyny na MŚ w Teneryfie oraz Ekstraklasie S.A. i firmie Pako Lorente, które kolejny raz ufundowały stroje dla reprezentacji.

Skład zwycięskiej drużyny reprezentacji polskiej Policji:

 • Andrzej Kuczyński – selekcjoner (BKS KGP, SGW IPA);
 • sierż. szt. Artur Szlawski – asystent (CSP Legionowo, SGW IPA);
 • kom. Piotr Świstak (BKS KGP, SGW IPA);
 • sierż. szt. Piotr Pacholski (kapitan KWP Katowice);
 • sierż. Michał Chrabąszcz (KWP Katowice);
 • post. Łukasz Krakowczyk (KWP Katowice);
 • st. sierż Mateusz Orzechowski (KWP Kraków);
 • sierż. Daniel Malina (CPKP „BOA”);
 • st. sierż. Daniel Prokopczyk (KWP Radom);
 • sierż. szt. Maciej Watkowski (KWP Radom);
 • sierż. szt. Kamil Rupacz (KWP Radom);

Tekst: Andrzej Kuczyński i Piotr Świstak.