Rajd kolarski w Holandii !

86

Grupa polskich policjantów, w tym członek Regionu IPA Wrocław kolega Marcin Klimczak, uczestniczyła w rajdzie rowerowym w Holandii.

Funkcjonariusze polskiej Policji do Holandii udali się na zaproszenie Fundacji Blauw, związanej z prowincją Limburg-Nord, która zrzesza policjantów oraz emerytów policyjnych w tym również członków IPA. Holenderska Fundacja „Blauw” utworzona została przez holenderskich policjantów celem wsparcia dzieci w Holandii, Niemczech i Polsce. Fundacja od dziesięciu lat organizuje rajd rowerowy Tour de Blauw, z którego dochód przeznaczony jest na wspieranie dzieci w ww. krajach.

  W ramach wolontariatu członkowie IPA z Limburga odwiedzili w 2014r. Wrocław, gdzie przywieźli sprzęt na doposażenie placówek opiekuńczo-rehabilitacyjnych. Koordynatorem tego projektu ze strony holenderskiej IPA był Jos Hermans obecny również na wyścigu.

W tym roku wyścig odbył się  25-29.09. i był połączony obchodami  75. rocznicy Operacji Market Garden oraz wyzwolenia południowej Holandii spod okupacji hitlerowskiej, w której wzięła udział I samodzielna Brygada Spadochronowa gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego. Trasa rajdu  wiodła szlakiem wyzwolenia Holandii. Dlatego też podczas wyścigu kolarze mieli możliwość poznania historii  regionu, zwiedzenia muzeum wojny i oddania hołdu uczestnikom wyzwolenia Holandii, składając wieńce na cmentarzach wojennych oraz innych miejscach pamięci ofiar II Wojny Światowej.

Cała trasa rajdu wyniosła ponad 300 km, wiodła przez rożne rejony Holandii takie jak Limburgię, Brabant aż do Belgii gdzie punktem destynacji była – Baza Lotnictwa Wojskowego. Każdego dnia rajd rozpoczynałem się z miejscowości Heythuysen. Kolarze pokonywali codziennie od 100 do 150 km.  Przez cały czas trasa była zabezpieczana przez kilkunastu motocyklistów. Na mijanych komendach policji zawsze czekał na kolarzy słodki poczęstunek, kawa i napoje.

Rajd połączony był z warsztatami nt. Funkcjonowania holenderskiej policji oraz zwiedzaniem jednostek policji m.in. w Limburg. W rajdzie brali również członkowie IPA z  Niemiec  i Belgii (łącznie 80 osób).

Prawdziwie rodzinną gościnę  polskim kolarzom zapewnili nam m.in. Jos Hermans oraz Jan Dommerholt IPA Nederland Limburg Noord.

Tekst i zdjęcia: Marcin Klimczak