Razem na szczyt

88

W dniu 5 lipca 2024 roku odbyła się 2. edycja projektu IPA pn. „RAZEM NA SZCZYT”. Ideą wydarzenia jest udział we wspólnym patrolu Policji, Straży Karkonoski Park Narodowy oraz osób ze znaczną niepełnosprawnością ruchową – osób, które ze względu na posiadane ograniczenia nie byłyby w stanie zdobyć szczytu „Królowej Karkonoszy” Śnieżki. W tym roku uczestnikiem patrolu była 17-letnia Julia spod Zielonej Góry. Julka choruje na raka mózgu, który powoli odbiera jej władzę nad ciałem, przez co niemożliwym dla jej rodziców było spełnienie marzenia córki o „postawieniu nogi” na szczycie Śnieżki.

Nasza bohaterka jest podopieczną fundacji „Mam marzenie” i to właśnie koleżanka Asia Szczegóła z tej fundacji dotarła do IPA Jelenia Góra a następnie poprosiła o pomoc w realizacji marzeń Julki. Tegoroczna edycja – ze względu na stan dziewczynki, była szczególnie skomplikowana, ponieważ wymagała przywiezienia Julki z domowego hospicjum, zapewnienie bardzo rygorystycznego zabezpieczenia medycznego jak i organizacji harmonogramu w sposób jak najbardziej dostępny dla niej. Nie udało by się nam to wszystko bez zaangażowania bardzo wielu osób o czym również trzeba wspomnieć. Tegoroczna edycja projektu realizowana była przez IPA przy współpracy z Karkonoskim Parkiem Narodowym, Komendą Miejską Policji w Jeleniej Górze, Komendą Powiatową Policji w Złotoryi. Ze względu na bardzo złożoną logistycznie akcję, jako Region nie bylibyśmy w stanie wszystkiego sfinansować samodzielnie – i tutaj od razu z pomocą przyszła DGW IPA, która pomogła ogarnąć i dopiąć sprawy finansowo-organizacyjne.

Możemy być dumni, że dzięki połączeniu sił, IPA w całości zorganizowała to wydarzenie samodzielnie i zaoszczędzone dzięki temu pieniądze fundacja „Mam marzenie” będzie mogła przeznaczyć na kolejne marzenie innego dziecka. Musicie także wiedzieć, że udział tak poważnie chorej osoby w patrolu Policji wymaga również swoistej odwagi dowódców, którzy również na siebie biorą odpowiedzialność za całość wydarzenia. Dlatego słowa uznania należą się Panom Komendantom – insp. Leszkowi Zagórskiemu i insp. Sewerynowi Baranowskiemu oraz Panu Dyrektorowi KPN Andrzejowi Rajowi, którzy zaufali IPA i zgodzili się na organizację „Razem na szczyt” oraz wsparli wydarzenie poprzez zaangażowanie własnych sił i środków. Bardzo ważnym był również udział fundacji „Mam marzenie”, która odnalazła Julkę, odgadła jej marzenia i znalazła sposób na ich realizację.

Bardzo ważnym w całości spraw organizacyjnych okazały się kontakty IPA i zawarte porozumienia o współpracy. Transportem Julii zajął się nasz zasłużony kol. Jarosław Przybylski z firmy Divemed Jarosław Przybylski. Jarek zapewnił również wyspecjalizowaną opiekę medyczną. To dzięki jego zaangażowaniu Julkę mogliśmy zabrać prosto z domu i do tego domu ją odwieźć. Bez jego pojazdu specjalistycznego trudno by nam było dotrzeć na Śnieżkę, a Julka nie miałaby tak fachowej opieki. Dzięki naszym kontaktom z fundacją „Śladami uczestników” tj. Maćkiem od Jelcza i jego bliskim kontaktom z Sudeckim Klubem Wysokogórskim (SKW), udało się pozyskać lekarza dla naszej wyprawy. Brzmi to trochę egzotycznie, ale SKW w swoich szeregach ma m.in. lekarzy, którzy zabezpieczają wyprawy. I tak nad Julką czuwał lekarz biorący udział w wyprawach m.in. w Himalaje.

Jak widzicie, na ostateczny efekt jakim była sama wyprawa, pracowało bardzo wiele osób i wymagała ona bardzo wielu uzgodnień i czynności towarzyszących. Nieoceniony był tutaj wkład również członków IPA Jelenia Góra, którzy pomagali spiąć całe wydarzenie w jedną całość. To wszystko to jednak nic w porównaniu ze szczęściem Julki i jej rodziców. Servo per Amikeco się urzeczywistnia po raz kolejny i znowu IPA stała się platformą współpracy bardzo wielu instytucji i firm, której szczęśliwym finałem było spełnienie czyjegoś marzenia. Dzięki pomocy zarządu DGW projekt „RAZEM NA SZCZYT” rozrasta się do rozmiarów, które przerastają możliwości jednego regionu. Razem możemy więcej!

Tekst i zdjęcia

Rafał Gula