Relacja z Trzeciego Wielkiego Weekendu Miłośników Białego Szaleństwa – Poronin – Białka Tatrzańska 6-8 marca 2020 roku.

191

Już po raz trzeci członkowie Regionu IPA Zakopane zorganizowali w dniach od 6 do 8 marca 2020 roku Mistrzostwa w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie o Puchar Przewodniczącego Regionu IPA Zakopane.

Patronatem Honorowym mistrzostwa objęli Wójt Gminy Bukowina Tatrzańskiej – pan Andrzej Pietrzyk, Komendant Powiatowy Policji w Zakopanem – insp. Piotr Dziekanowski oraz Komendant Placówki Straży Granicznej w Zakopane ppłk SG Wiesław Górski.

W tym roku bazą naszego eventu był Ośrodek Wypoczynkowy Limba w Poroninie. W dniu 6 marca 2020 roku zaczęły się przyjazdy zawodników i uczestników z całej Polski, ale również z zagranicy. Zgodnie z regulaminem w zawodach mogli wziąć członkowie IPA, ich rodziny, policjanci i funkcjonariusze Straży Granicznej. W tym roku do uczestnictwa zgłosili się również zawodnicy ze Słowacji (regiony Poprad, Koszyce, Bratysława), Litwy (region Kłajpeda) i Węgier. W „Limbie” uruchomiliśmy biuro zawodów, którym kierował Jan Szymański. Przybyłym uczestnikom  zawodów wydawaliśmy pakiety startowe i pobytowe. Łącznie zgłosiło się około 250 zawodników i osób towarzyszących. Niektórzy zawodnicy ruszyli na stoki, aby przeprowadzić ostatni trening (można było skorzystać np. z 50 procentowej zniżki na karnety w Stacji Narciarskiej Małe Ciche). Wieczorem w „Szałasie” odbyło się spotkanie integracyjne, na którym zawodnicy poznawali się wzajemnie i omawiali taktykę startową.

7 marca 2020 roku w godzinach porannych zameldowaliśmy się w miejscu zawodów. W tym roku, po raz kolejny, dzięki uprzejmości kierownictwa Ośrodka Narciarskiego „Kotelnica Białczańska” mogliśmy skorzystać z trasy FIS I. Organizatorem technicznym zawodów był Tatrzański Związek Narciarski, który w sposób perfekcyjny przygotował trasę slalomu. O 10.30 po oglądaniu trasy slalomu giganta rozpoczęła się rywalizacja sportowa. Tzw. „przedzjeżdżaczem” był Bartosz Mrozek – wielokrotny medalista Mistrzostw Polski oraz uczestnik Pucharu Europy i Świata w narciarstwie alpejskim osób niepełnosprawnych, który zjeżdża na specjalnie przystosowanym urządzeniu monoski. Potem wystartowali snowboardziści, następnie zawodniczki w kategorii „narty”, a na końcu narciarze – mężczyźni. Wśród tych ostatnich był Piotr Wójcik – Prezydent Sekcji Polskiej IPA – który wraz z małżonką przyjął zaproszenie na nasze Mistrzostwa. Po zakończeniu pierwszego przejazdu i przeliczeniu wyników rozpoczął się drugi przejazd – tu start odbywał się w kolejności wyznaczonej przez uzyskane czasy – zawodnicy, którzy uzyskali najlepsze wyniki starowali tym razem jak pierwsi. O końcowej kolejności decydowała suma czasów dwóch przejazdów. W międzyczasie w „Karczmie Widokowej pod Tarasem” na szczycie Kotelnicy Białczańskiej funkcjonowała specjalnie stworzona dla nas strefa gastronomiczna, gdzie można się było ogrzać i spróbować lokalnych smakołyków. Trzeba również wspomnieć, że zawodników już od pierwszych mistrzostw elektryzowała rywalizacja pomiędzy najlepszymi. Podobnie było w tym roku. Po pierwszym przejeździe najlepszy był Oliwier Martyna z IPA Nowy Sącz, lecz w drugim przejeździe niestety wypadł z trasy i nie ukończył zawodów. Na szczęście w trakcie całych mistrzostw nie doszło do poważniejszych wypadków i nasz zaprzyjaźniony TOPR-owiec – Maciej Gąsienica-Fronek (również członek IPA), który odpowiedzialny był za zabezpieczenie medyczne zawodów, nie musiał interweniować.

Po zakończeniu rywalizacji zawodnicy mogli korzystać jeszcze z tras narciarskich ON Kotelnica Białczańska lub innych okolicznych atrakcji (vouchery zniżkowe przygotował między innymi zakopiański Aqua Park).

W godzinach wieczornych w Ośrodku Wypoczynkowym Limba rozpoczął się Trzeci Wielki Bal Narciarski. Po uroczystej kolacji przystąpiliśmy do ogłoszenia wyników i wręczenia nagród. Zanim do tego doszło prezydent Sekcji Polskiej IPA – Piotr Wójcik – odznaczył Edwarda Kwaka i Macieja Kwaka medalem „Zasłużony dla Sekcji Polskiej IPA”. Następnie odbyła się dekoracja najlepszych zawodników. Puchary i nagrody wręczali prezydent Sekcji Polskiej IPA – Piotr Wójcik, Komendant Powiatowy Policji w Zakopanem – insp. Piotr Dziekanowski, Komendant Placówki Straży Granicznej w Zakopanem – ppłk SG Wiesław Górski. Prezes Małopolskiej Grupy Wojewódzkiej IPA – Aleksander Szymański – ufundował puchary dla najlepszego narciarza, narciarki, snowboardzistki i snowboardzisty – członka IPA. Zawodnicy, którzy zajęli miejsca od 1 do 3 otrzymali pamiątkowe puchary oraz nagrody rzeczowe i upominki. W tym roku postanowiliśmy również dać szansę zawodnikom, którzy nie zmieścili się „na pudle” oraz wspierających ich kibicom i rozlosowaliśmy wśród nich upominki rzeczowe.

W poszczególnych kategoriach pierwsze 3 miejsca zajęli:

Kategoria kobiety – narty

Maja Skrzypek – Zakopane
Małgorzata Dawiec – IPA Nowy Sącz
Miszczak Małgorzata – IPA Kraków

Kategoria mężczyźni – narty

Damian Marek – IPA Wadowice
Paweł Cudek – IPA Tarnów
Lesław Więcek – IPA Nowy Sącz

Kategoria snowbord

Magdalena Nycz – IPA Warszawa
Michał Kieszek – IPA Warszawa
Kamil Markiewicz – IPA Lublin

Maja Skrzypek została zwycięzcą kategorii ”open”, ale już w zeszłym roku postanowiliśmy, że nagrodę główną – voucher na weekendowy pobyt z osobą towarzyszącą w Hotelu Nosalowy Dwór Resort & Spa w Zakopanem – otrzymuje najlepszy zawodnik będących członkiem IPA. Nagrodę główną otrzymał więc drugi zawodnik w kategorii „open” – Damian Marek.

Po części oficjalnej rozpoczęła się dyskoteka z DJ-em Rafałem, która trwała do białego rana.

Organizatorzy bardzo serdecznie dziękują wszystkim sponsorom i partnerom, bez których ta impreza nie odbyłaby się tj.:

Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska
Nosalowy Dwór Resort & Spa
Grupa Kęty S.A.
Ośrodek Wypoczynkowy Limba Poronin
Schronisko Smaków Magdy Gessler – Łukasz Zadylak
RH Sport – Roman Haładyna
Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
Tatrzański Związek Narciarski
Społem Zakopane
Balser
Domapol
Podhalański Bank Spółdzielczy w Zakopanem
Konieczny Art.
Aqua Park Zakopane
Stacja Narciarska Małe Ciche
Fotografia Policyjna – Łukasz Budz
DJ Rafał

Zapraszamy wszystkich na nasz funpage na Facebooku oraz na naszą stronę internetową:

www.ipa-seirpzakopane.pl/

https://www.facebook.com/IPA-Zakopane