Relacja z wycieczki krajoznawczej do Żywca, Wisły i Koniakowa w dniu 25 maja 2022 roku organizowanej przez Region IPA Gorlice wspólnie z Zarządem Koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Gorlicach.

108

W dniu 25 maja 2022 roku zgodnie z coroczną tradycją członkowie Regionu IPA Gorlice wspólnie z członkami Zarządu Koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych zorganizowali wycieczkę krajoznawczą do Żywca, Wisły i Koniakowa.

W Żywcu zwiedzanie miasta wycieczka rozpoczęła od Parku Habsburgów, obecnie jest to Park Miejski, a następnie oglądała mini ZOO. Dalszym etapem zwiedzania był zamek, którego budowę zapoczątkował ród Komorowskich, następnie przeszedł w ręce Wielopolskich, a ostatecznie władał nim ród Habsburgów, aż do czasów II wojny światowej.

Kolejnym obiektem zwiedzania była gotycka katedra Narodzenia NMP, która ma bogaty wystrój w stylu renesansowym i barokowym. Uczestnicy wycieczki zwiedzili również rynek miasta. Zgodnie z dalszym planem, wycieczka udała się autokarem do Wisły, gdzie zwiedzała skocznię narciarską „Malinka” im. Adama Małysza, a w dalszym etapie galerię sportową Adama Małysza między innymi z trofeami i sprzętem narciarskim. W Wiśle był czas wolny dla uczestników, a następnie autokarem wycieczka udała się przez Istebną do Koniakowa. W Koniakowie wycieczka zwiedzała sklep z wyrobami góralskimi „Bacówka”, gdzie można było zakupić wyroby z sera owczego. W pobliżu sklepu w „Chacie na szańcach” w towarzystwie gawędziarza Tadeusza Ruckiego uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć dzieła ludowych twórców amatorów z okolic Beskidzkiej Trójwsi tj. Koniakowa, Istebnej i Jaworzynki, w postaci rzeźb, obrazów i przede wszystkim wyrobów koronkarskich, z których słynie Koniakowa.

Tekst: Aleksander Szymański

Foto: Mirosław Janik