Relacja z wycieczki krajoznawczej na Słowację do Jaskini Bielańskiej i do Krynicy Zdrój w dniu 25 sierpnia 2022 roku organizowanej przez Region IPA Gorlice wspólnie z Zarządem Koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Gorlicach.

102

W dniu 25 sierpnia 2022 roku członkowie Regionu IPA Gorlice wspólnie z członkami Zarządu Koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych zorganizowali wycieczkę krajoznawczą na Słowację do Jaskini Bielańskiej i do Krynicy Zdrój.

Po 3 godzinach jazdy z Gorlic wycieczka przyjechała na parking Kotliny Tatrzańskiej na Słowacji. Do jaskini prowadziło niewielkie podejście ścieżką leśną ok.1km na szczyt góry o wys. 890 m n.p.m., gdzie znajduje się wejście do jaskini. Jaskinia Bielańska znajduje się we wschodnich Tatrach Bielskich na północnym stoku Kobylego Wierchu w administracyjnych granicach miasta Wysokie Tatry. W jaskini do przejścia była trasa o długości 1370 m – 860 schodów przy przewyższeniu 125 m w czasie 70 min. przy średniej temperaturze od 5 do 6,3 stopnia Celsjusza i wilgotności względnej 90-97%. W jaskini trasa prowadzi przez komory, korytarze zabezpieczone stalowymi barierkami, z których można podziwiać niezwykłe formy naciekowe jaskiniowych ozdób wapiennych, stalaktyty-zwisające ze stropów, stalagmity-wyrastające z podłoża, stalagnaty-połączone zwisające z naciekowym z podłoża, kolumny, draperie, jeziorka, wodospady oraz w jednej z komór „Sali Koncertowej” można odsłuchać mini koncert, dostarczający niesamowitych wrażeń akustycznych.

Spacer przez prawie półtorakilometrową trasę dostarczył uczestnikom wycieczki miłych i niezapomnianych wrażeń.

Po opuszczeniu Słowacji wycieczka przyjechała do Krynicy Zdrój, gdzie przy pięknej pogodzie uczestnicy indywidualnie zwiedzali miasto.

Tekst: Aleksander Szymański

Foto: Mirosław Janik