Rozmawiali o przemocy stadionowej

58

W dniach 30.05.2022 r. – 03.06.2022 roku w centrum szkolenia w Gimborn w Niemczech odbyło się seminarium na temat przemocy stadionowej w którym uczestniczyli ipowcy z Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Holandii oraz grupa z Polski a wśród nich był Konrad Kawalec z KPP Starachowice. W trakcie seminarium poruszane zostały zagadnienia związane z przestępczością stadionową i dotyczącą pseudokibiców.

W pięknie położonym kompleksie trzynastowiecznego zamku była okazja do wymiany doświadczeń w omawianej tematyce. Prelegentami byli zarówno Niemcy jak i dwaj Polacy pochodzący z IPA Wrocław oraz IPA Łódź. Miejscem seminarium po dwuletniej przerwie był IPA Schloss Gimborn. Jest to piękny zamek, który jest położny ok. 50 kilometrów od Kolonii. Sam zamek jak i miejsce wokół niego jest niezwykle urokliwe i sprzyja spotkaniom oraz wymianie międzynarodowych doświadczeń.

W poniedziałek 30.05.2022 roku przedstawiono zagadnienia dot. „Ekstremizmu prawicowego na stadionach piłkarskich – możliwości rekrutacji dla niehumanitarnych ideologii”. W trakcie wtorkowej, dopołudniowej sesji omówiono temat „Misję i pracę Biura Koordynacji Projektów „Kibic” – oferty i modele społeczno – pedagogiczne w zakresie zapobiegania przemocy – deeskalacja”. W popołudniowej części dnia zaprezentowano temat „Wglądu w scenę ultrasów – kulturę fanów, jej struktury społeczne i ciemne strony”. Środowy dzień wykładów rozpoczął prelegent z IPA Wrocław, który zgłębił temat „Charakterystyka środowiska, rozpoznawanie zagrożeń – aspekty zabezpieczenia masowych imprez sportowych i zwalczania przestępczości pseudokibiców”.

Uczestnicy seminarium mieli możliwość zwiedzenia stadionu Bay Arena na którym swoje mecze rozgrywa drużyna piłkarska Bayer 04 Leverkusen. Podczas wizyty na obiekcie kolega z Niemiec oraz przedstawiciel fanów wspomnianej drużyny zgłębili temat „Operacji policji mającej na celu zapewnienie bezpieczeństwa publicznego i porządku w Umfeld podczas ligowych meczów piłki nożnej – koncepcja działań w Nadrenii Północnej – Westfalii – doświadczenia i możliwość”.

Po zwiedzeniu stadionu wszyscy przejechali do Kolonii gdzie zwiedzili centrum miasta. W kolejnym dniu szkolenia omówiono temat „Współczesnego chuligaństwa na przykładzie niemieckich pseudokibiców”. W popołudniowej sesji zaś, prelegent z polski z regionu IPA Łódź przedstawił problematykę „Przestępczości pseudokibiców w Polsce na podstawie pseudokibiców drużyn piłki nożnej ŁKS i Widzew Łódź”. Uczestnicy seminarium wymienili dużo informacji i doświadczeń nie tylko związanych ze stadionowym chuligaństwem ale również z innymi dziedzinami pracy policji. Wiele tematów pozwoliło seminarzystom na dyskusje i omownie problematyki w różnych krajach.

Dziękuję SP IPA, ŚGW IPA oraz Prezydium Regionu Kielce Centrum IPA za umożliwienie udziału i dofinansowanie kosztów pobytu w seminarium w dniach 30.05.2022 r. – 03.06.2022 roku w centrum szkolenia w Gimborn w Niemczech.

Tekst i zdjęcia: Konrad Kawalec