Staż Niemieckiego Policjanta w Kielcach

177

W ramach stażu „Placement Programme”, przebywał – w Świętokrzyskim Garnizonie Policji – hauptkom. Peter Wengerek, funkcjonariusz Wydziału Zabójstw Polizei Praesidium Stuttgart. Niemieckim kolegą opiekowali się Robert Literacki – Prezes Świętokrzyskiej Grupy Wojewódzkiej, Piotr Nosek – Przewodniczący Regionu Kielce I oraz Radosław Karpiński – sekretarz Regionu Kielce I – oficjalny opiekun i partner naszego niemieckiego kolegi.

Peter Wengerek został przyjęty przez Świetokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach insp. Jarosława Szymczyka oraz Komendanta Miejskiego Policji w Kielcach insp. Zbigniewa Kotarskiego. Podczas spotkania dyskutowano m.in. o prawnych aspektach pracy niemieckiej i polskiej policji a także możliwościach międzynarodowej współpracy w walce z przestępczością.


Przez kolejne dni Wengerek odwiedził m.in. Sztab KWP, Wydział Techniki Operacyjnej KWP, strzelnicę KWP, gdzie pod okiem instruktorów miał okazję strzelać z zabytkowego już pistoletu „TT” oraz zapoznać się z bronią używaną na co dzień przez Policję, stanowisko oficera dyżurnego KMP oraz PDOZ a także został przyjęty przez kierownictwo i funkcjonariuszy pionu kryminalnego KMP. Ponadto Wengerek z uwagą i zainteresowaniem zapoznał się ze strukturą i zadaniami realizowanymi przez Straż Graniczną- odwiedzając naszą Placówkę SG w Kielcach.

Podczas swego pobytu Peter Wengerek pełnił służbę w Wydziale Przestępczości Gospodarczej KMP Kielce, gdzie brał udział w realizacjach spraw, powiązanych z zatrzymaniami osób podejrzanych oraz w Wydziale Ruchu Drogowego, biorąc udział w patrolu z użyciem video rejestratora.

W czasie wolnym od służby, niemiecki kolega miał okazję poznać uroki naszej ziemi. Zwiedził m.in. Kielce, perłę Gór Świętokrzyskich – Święty Krzyż oraz Ponidzie.
Korzystając z okazji, składamy serdeczne podziękowania dla naszego przyjaciela Pawła Łukaszewskiego za pomoc w organizacji pobytu niemieckiego policjanta w świętokrzyskiem.

Tekst: Radosław Karpiński
Foto: Robert Literacki