Tel Awiw-Izrael

181

Na początku Grudnia 2022 przebywałem w Izraelu, wykorzystując w tym okresie tanie przeloty. Bazą wypadową był Tel Awiw położony nad morzem Śródziemnomorskim. Temperatura wahała się w granicach 25 stopni. Zaludnienie miasta wynosi około 440 000 mieszkańców. Bardzo nowoczesne, spokojne z plażami, promenadą i z dzielnicą historyczną Stara Jaffa pochodząca z czasów historycznych przed naszej ery.

Podczas 5-cio dniowego pobytu zostałem zaproszony do Biura International Police Association, które mieści się w nowoczesnym wielopiętrowym budynku należącym do Policji. Biuro IPA składa się z trzech pokoi, sali konferencyjnej i oddzielnego pokoju szefa IPA czyli emerytowanego byłego komendanta Policji Tel Awiw w randze generała David Illuoz. Biuro obsługiwane jest przez trzy pracownice, które pobierają pensję. W Izraelu około 90 procent policjantów nie wliczając emerytów należy do IPA. Biuro ma różne zadania w tym organizowanie spotkań i porady dla policjantów członków IPA przyjeżdżających z różnych krajów. Zostałem przyjęty w sposób przyjacielski i rozmawialiśmy na różne tematy związane z naszą policyjną pracą. Wspomniałem również o programie wymiany policjantów jak i wzajemnych odwiedzinach w ramach Kujawsko-Pomorskiej Grupy Wojewódzkiej IPA, uznaliśmy, że temat jest interesujący ale przy wymianie musi być przedyskutowany z kierownictwem policji.

Podczas pobytu zwiedziłem również Świętą Ziemię Jerozolimę – Stare Miasto w otoczeniu wiekowymi murami, gdzie znajduje się wiele świętych miejsc jak Bazylika Grobu Pańskiego, Droga Krzyżowa, więzienie, w którym był osadzony Jezus, Ściana Płaczu czy Muzułmańska Świątynia Kopuła na skale. Miejsca te są szczególnie są chronione przez wojsko i policję, którzy z pistoletami maszynowymi patrolują grupowo Starą Jerozolimę.

Co ciekawe służba wojskowa jest obowiązkiem nałożonym na wszystkich obywateli / kobiety i mężczyźni /od 18 roku życia i z reguły trwa 2 lata. Podczas mojej wizyty w Jerozolimie miałem możliwość zapoznania się z patrolem policji przed, którym musiałem się wylegitymować odznaką i legitymacją IPA, gdy po nią sięgałem do kieszeni bacznie mnie obserwowali z bronią. Podczas rozmowy pochwalili się, że również należą do tej światowej organizacji, wymieniliśmy gadżety, wizytówki i bardzo byli zadowoleni z poznania policjanta z Polski. Jednocześnie ostrzegli aby obecnie nie jechać do Betlejem, który jest po palestyńskiej stronie, gdyż sytuacja tam jest niebezpieczna. Kolejnym miejscem odwiedzin był Nazaret i morze Galilejskie. W Nazarecie można było poddać się ponownemu ochrzczeniu prowadzonym przez księży, którzy zanurzali ochotników w rzece Jordan.

Podsumowując Tel Awiw nadaje się jako miejsce dla wypoczynku nad morzem Śródziemnym oraz jako baza wypadowa na zwiedzanie innych części tego kraju.

Bardzo dobrze jest rozwinięta sieć komunikacyjna zarówno miejska jak i między miastowa, ceny kształtują się na średnim poziomie, porównując do naszego kraju w Izraelu jest 1,5 razy drożej.

Artykuł i zdjęcia-Krzysztof Warchał