Turniej Strzelecki Pamięci Poległych Policjantów

382
W dniu 12.09.2020r. na Strzelnicy PZŁ w Okręglicy koło Sieradza, z zachowaniem rygoru sanitarnego, odbył się II Turniej Strzelecki Pamięci Poległych Policjantów. Organizatorami Turnieju byli członkowie Międzynarodowego Stowarzyszenia IPA Łódzka Grupa Wojewódzka, Stowarzyszenia Funkcjonariuszy Służb Mundurowych „Bastion” oraz Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Łodzi.

Do udziału w zawodach zaproszenie przyjęły drużyny formacji mundurowych również z poza garnizonu łódzkiego. Ostatecznie do zawodów przystąpiło 34 zawodników skupionych w 10 drużynach. Wśród nich znajdowała się Drużyna Reprezentantów Polski w skład której weszli: Amanda Majsterek, Mateusz Ligocki, Mirosław Barszowski i Piotr Staszewski.

Dla uczczenia pamięci wszystkich poległych policjantów Turniej rozpoczęto minutą ciszy. Pamiętając nie tylko o historii ale również teraźniejszości organizatorzy zadbali o zebranie pamiątkowych przedmiotów i przekazanie ich na rzecz Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.

Zawody rozegrano w trzech konkurencjach: strzelanie statyczne z karabinu typu AK – odległość 100m, strzelanie pistolet dynamiczny oraz strzelanie dynamiczne – pistolet i strzelba.

W trakcie Turnieju pomocy sędziowskiej udzielali sędziowie PZSS z Klubu Sportowego „Dziesiątka” LOK w Łodzi.

W trakcie zawodów przy niektórych elementach strzelania zauważalne było doświadczenie wyniesione ze szkoleń resortowych, natomiast strzelanie dynamiczne wzbudzało zauważalny respekt. W tych konkurencjach zawodnicy „gnani” czasem musieli wykazać się między innymi: umiejętnościami zmiany jednostek broni, zajmowania stanowisk w odpowiednej kolejności, techniką ładowania, czy też zmiany pozycji strzeleckiej.

Pomiędzy poszczególnymi konkurencjami uczestnicy Turnieju mogli skorzystać z toru rekreacyjnego. Istniała tu możliwość zapoznania się z różnymi rodzajami broni, niekiedy nieco egzotycznymi ale z całą pewnością niedostępnymi w polskich służbach mundurowych. Bez kolejek nie obyło się. Dochód ze sprzedaży amunicji ze strzelnicy rekreacyjnej został całkowicie przekazany na rzecz rodziny Marcina Szpyruka z jednostki Policji w Mińsku Mazowieckim, który oddał swoje życie ratując topiącą się 12-letnią dziewczynkę na plaży w Sztutowie. Uczestnicy również mogli oglądać wystawione modele pojazdów marki Renault, a dzięki obecności firmy Optyka Optometria Sztarbała istniała również możliwość zbadania wzroku. Ponadto obejrzeć również można było wystawę umundurowania, czapek i naszywek formacji Policji innych państw.

Zmęczeni uczestnicy mieli możliwość odpoczynku przy ciepłym posiłku z grilla oraz grochówki.

Turniej przebiegł bezpiecznie i w miłej atmosferze. Celem organizatorów było między innymi, zapowiedziane na otwarciu, stworzenie warunków do zawiązania nowych więzi między uczestnikami, co w zauważalny sposób udało się osiągnąć. Dla nas, jako współorganizatorów, miłe było to, że żegnający się uczestnicy nie pytali, czy za rok się spotkamy ale sami stwierdzali: do zobaczenia za rok! Nie pozostaje w tej sytuacji nic innego, jak podtrzymać cykliczność Turnieju Strzeleckiego Pamięci Poległych Policjantów.

Wręczenia pucharów dokonał Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi nadinsp. Sławomir Litwin.

Klasyfikacja medalowa w poszczególnych konkurencjach:

Strzelanie statyczne z karabinu typu AK – odległość 100m:

 1. GŁUCHOWSKI Tomasz – 82 pkt (ZS NSZZP SP Katowice),
 2. WIELGUŚ Bartłomiej – 81 pkt (KMP Łódź),
 3. HETMAN Adam – 80 pkt (ZS NSZZP SP Katowice).

Strzelanie pistolet dynamiczny:

 1. GŁUCHOWSKI Tomasz – 100,0000 (ZS NSZZP SP Katowice),
 2. FOJCIK Krzysztof – 72,9489 (ZS NSZZP SP Katowice),
 3. RUBAJCZYK Paweł – 71,6720 (KMP Łódź).

Strzelanie dynamiczne – pistolet i strzelba:

 1. GŁUCHOWSKI Tomasz – 100,0000 (ZS NSZZP SP Katowice),
 2. HETMAN Adam – 90,6717 (ZS NSZZP SP Katowice),
 3. POLA Marcin – 71,6720 (KWP w Łodzi).

Najlepszy Zawodnik Turnieju:

 1. GŁUCHOWSKI Tomasz (ZS NSZZP SP Katowice),
 2. HETMAN Adam (ZS NSPP SP Katowice),
 3. FOJCIK Krzysztof (ZS NSZZP SP Katowice)

Drużynowo:

 1. ZS NSZZP SP Katowice – 280 pkt,
 2. SFSM Bastion – 204 pkt,
 3. KWP Łódź – 194 pkt.

Zwycięzcom gratulujemy!

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania dla: Łódzkiego Związku Strzelectwa Sportowego, Klubu Sportowego „Dziesiątka” LOK w Łodzi, Sklepu Myśliwskiego „Szóstak” w Wieluniu, Firmy JASZPOL Spółka z.o.o, Sklepu z Bronią „Kwatermistrz” w Łodzi, Klubu Motocyklowego „Blue Rangers Poland”, Staroście Powiatowemu w Wieluniu, Prezesowi Zarządu Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939r., firmie Med Express Sebastian Jasiński, Dros-POiW, GPO Witamina Sp. z o.o., Sklepu Militarnego AMW w Łodzi, Firmie Pan Drwal, Optyka Optometria Sztarbała, Cukierni MG, Piekarni Tokarski-Kobalczyk, Grupie Allegro Sp. z o.o., oraz wszystkim tym, którzy sercem i myślą udzielali wsparcia oraz pomocy.

Tekst: Rafał Płóciennik

Zdjęcia: Katarzyna Borowczyk