„Wheels for Europe” na Opolszczyźnie.

32

„Wheels for Europe” – członkowie tego stowarzyszenia od pięciu lat jeżdżą po Europie Po raz pierwszy zawitali w Polsce, na Opolszczyźnie. Wybór nieprzypadkowy. Stowarzyszenie ma swoje korzenie w Nadrenii Palatynacie – partnerskim landzie województwa Opolskiego.

Celem tego stowarzyszenia jest promowanie i wzmacnianie współpracy między obywatelami różnych państw członkowskich Unii Europejskiej. Pierwotnym i podstawowym celem International Police Association jest tworzenie więzów autentycznej przyjaźni i koleżeństwa zawodowego pomiędzy zatrudnionymi w służbach policyjnych na całym świecie, ale również działalność na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami.

Zbieżne cele działalności obu stowarzyszeń pozwoliły na współpracę członków Opolskiej Grupy Wojewódzkiej IPA, a w szczególności Riders of IPA LE/MC Chapter Opole w ramach przedmiotowej inicjatywy.

Grupa licząca 68 osób z Niemiec i Włoch od 31 maja do 2 czerwca przebywała na Opolszczyźnie. Przyjechali motocyklami oraz oldmobilami i nowymi samochodami. Członkowie Riders of IPA LE/MC Chapter Opole zorganizowali wszystkie przejazdy, byli przewodnikami po Opolszczyźnie. Od razu w piątek byliśmy na zamku w Mosznej, na zwiedzaniu i kolacji.

Intensywna była sobota. Od rana, w deszczu 70 km do Głuchołaz, gdzie Burmistrz miasta zorganizował piknik. Na scenie uczestnicy spotkania przedstawili swoje cele, promowali europejską wspólnotę, wystąpił zespół muzyczny. Na rynku wystawione zostały przez członków Klubu Miłośników Dawnej Motoryzacji „Weteran” Głuchołazy stare samochody i motocykle. Członkowie tego klubu zabrali nas poprzez malownicze czeskie przygranicze do Paczkowa, do Muzeum Motoryzacji.

Następnym etapem naszej podróży było Opole. 30 motocykli i 21 samochodów zaparkowało na placu pod Urzędem Wojewódzkim. Odbyło się oficjalne przywitanie członków „Wheels for Europe” przez przewodniczącego sejmiku województwa Opolskiego Rafała Bartka. Ponieważ się wypogodziło to i ludzie przyszli uczestniczyć w wydarzeniu. Materiały promocyjne województwa rozdawali pracownicy Urzędu Marszałkowskiego.

Drugiego czerwca ridersi odprowadzili kawałek drogi, gości którzy wybierali się jeszcze do Pilzna.

Należy dodać, że 30 maja członkowie „Weels for Europe” byli już we Wrocławiu, gdzie spotkali się z władzami samorządowymi i nocowali, a na drugi dzień na granicę z województwem opolskim odprowadzili ich z Wrocławia członkowie Riders of IPA LE/MC Chapter Wrocław i Chapter Strzelin za co serdecznie dziękujemy.

Wydarzenie było współfinansowane przez Województwo Opolskie za co również dziękujemy.

Autor: Mirosław Moliszewski