Wizyta kolegów IPA z Irlandii na Dolnym Śląsku

195

Wizytę irlandzcy policjanci Chris Verling oraz Michael Devlin rozpoczęli od spotkania z szefem dolnośląskiego garnizonu – nadinsp. Tomaszem Trawińskim i zwiedzenia historycznego budynku w którym znajduje się siedziba Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Zapoznali się również ze strukturą i zadaniami komórek organizacyjnych KWP we Wrocławiu w tym m.in. Laboratorium Kryminalistycznym.

Następnie policjanci z Irlandii, którzy przebywali we Wrocławiu w ramach międzynarodowej wymiany IPA  odwiedzili  mundurowych z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. Uczestnicy wymiany mieli m.in. możliwość spotkania się z funkcjonariuszami Wydziału Techniki Kryminalistycznej, Wydziału Prewencji i Patrolowego, a także policjantami z Komisariatu na wrocławskich Krzykach. Przewodnikiem po Komendzie Miejskiej Policji we Wrocławiu dla kolegów z IPA Irlandia była koleżanka Magdalena Rasz z Regionu IPA Wrocław, która wcześniej uczestniczyła w międzynarodowym seminarium w Irlandii. Funkcjonariusze z Irlandii podczas wizyty w  Komendzie Miejskiej Policji we Wrocławiu przy ulicy Sołtysowickiej mieli okazję poznać policjantów z Wydziału Techniki Kryminalistycznej, który na co dzień zajmuje się zabezpieczaniem wszelkiego rodzaju śladów na miejscu przestępstw. Irlandzcy funkcjonariusze byli pod wrażeniem nowoczesnego sprzętu znajdującego się na wyposażeniu wrocławskiej jednostki. Była to też okazja do wymiany doświadczeń na temat ich specyficznej pracy. Następnie mundurowi z Zielonej Wyspy zostali przyjęci przez Naczelnika Wydziału Prewencji i Patrolowego -członka Regionu IPA Wrocław,  który opowiedział o pracy swoich policjantów i działaniach prowadzonych na terenie Wrocławia oraz powiatu wrocławskiego. W tej, jednej z największych komórek organizacyjnych w ramach komendy, policjanci prowadzą czynności zarówno prewencyjno-profilaktycznej, jak i typowo interwencyjne. Irlandzcy mundurowi dopytywali o to, jak działają kamery nasobne używane przez funkcjonariuszy, a także byli zaskoczeni, że polscy policjanci na co dzień noszą do służby broń. W Irlandii tylko wyspecjalizowane jednostki mają na swoim wyposażeniu tego typu sprzęt. Irlandzcy funkcjonariusze podczas wizyty zwiedzili również nowoczesny budynek Komisariatu Policji Wrocław – Krzyki, gdzie zostali przyjęci przez zastępcę komendanta wspomnianej jednostki członka IPA, który oprowadził ich po komisariacie przy Ślężnej. Mundurowi zobaczyli  strzelnicę, gdzie za przewodnika służył im wieloletni członek IPA  – kolega Leszek Ozga.  Podczas odwiedzin rozmawiano o różnicach w służbie w Irlandii, a w Polsce. Zagraniczni funkcjonariusze z nieskrywanym zaskoczeniem stwierdzali, że wyposażenie naszych mundurowych jest  na tak samo dobrym, a w niektórych kwestiach nawet wyższym poziomie niż ich.  Pobycie irlandzkich policjantek towarzyszyła również redaktorka miesięcznika „Dylematy Policyjne” Sara Stanisz-Szachnowska, która przybliżyła im działanie prasy resortowej. Podczas wizyty w Komendzie Miejskiej Policji we Wrocławiu, otrzymali także policyjne pamiątki, które będą im przypominać o tym sympatycznym dniu spędzonym z wrocławskimi funkcjonariuszami.

Funkcjonariusze Gardy Siochana wraz z kolegą Michałem Sługockim z Regionu IPA Wrocław mieli również okazję zaznajomić się ze specyfiką pracy w terenach górskich i przygranicznych, wizytując Komendę Miejską Policji w Jeleniej Górze, gdzie za przewodnika służył im kolega Dariusz Barczyński z Regionu IPA Jelenia Góra.  Pobyt funkcjonariuszy z Irlandii w Jeleniej Górze związany był również z ich udziałem w obchodach 25-lecia działania Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA na Dolnym Śląsku.

Wizyta kolegów z Irlandii przebiegła w atmosferze wymiany wzajemnych doświadczeń i spostrzeżeń na temat policyjnej służby i integracji z członkami IPA.

Autor tekstu:

Krzysztof Marcjan/Bartłomiej Majchrzak

Autor zdjęć:

Krzysztof Marcjan