Wizyta policjantów z IPA Prostějov w Gostyniu.

140

Otwarcie po rozbudowie i modernizacji Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu było okazją do zaproszenia na tę uroczystość członków Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji z czeskiego Prostějova. Otwarcie gmachu komendy miało miejsce 5 grudnia. W uroczystości uczestniczyli Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak, Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Piotr Mąka, Zastępca Komendanta Stołecznego Policji insp. Konrad Chmielewski, parlamentarzyści, samorządowcy oraz inni zaproszeni goście w tym delegacje IPA z Gostynia i Prostějova. Uroczysta zbiórka była okazją do przedstawienia procesu inwestycyjnego związanego z rozbudową i modernizacją Komendy, podziękowań dla instytucji i osób zaangażowanych w realizację inwestycji oraz życzeń dla Policjantów. Po uroczystości jej gospodarz mł. insp. Piotr Gorynia Komendant Powiatowy Policji w Gostyniu zaprosił gości do zwiedzenia obiektu. Uroczysty obiad był okazją do przedstawienia Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Poznaniu – będącemu również członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji, gości z Prostějova oraz wspólnej fotografii.

Kolacja była okolicznością do spotkania członków IPA Gostyń z delegacją Prostějovskich Policjantów, wręczenia przez Piotra Gorynię upominków naszym gościom oraz przedstawienia planów wspólnych przedsięwzięć na kolejne lata.

Wizyta w Gostyniu to również sposobność do zaprezentowania najbliższej okolicy, a że pogoda nas nie rozpieszczała, zwiedziliśmy Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi, Piekarnię i Ciastkarnię Grzegorza Jesiaka w Krobi, w której mieliśmy okazję popróbować wyśmienitych wyrobów cukierniczych. Nie lada gratką było zwiedzanie połączone z degustacją autorskich napojów chmielowych Ireneusza Wojtaszczyka w Bojanowskim Browarze, działającym na lokalnym rynku od 1881 roku. Wchodząc na teren zakładu oraz do jego ceglanych budynków i wsłuchując się w słowa cudownego przewodnika jakim okazuje się Irek, zastanawiamy się, czy rzeczywiście czas się cofnął o blisko 150 lat, a może to wpływ otaczających nas artefaktów, czy to nasza wyobraźnia jest zdolna do podróżowania w czasie. Po srogich warunkach termicznych, jakie panują w Browarze z przyjemnością przenieśliśmy się do Huty Szkła „Gloss” w Poniecu, gdzie jej właściciel Łukasz Busz oprowadził nas po fabryce, a przy herbacie opowiedział o jej historii i wyzwaniach dnia dzisiejszego. Nieubłaganie mijający czas pozwolił nam jeszcze tylko na półtoragodzinną wizytę w Auto-Muzeum Jana i Macieja Pedy w Gostyniu, gdzie nasi goście maja okazję zapoznać się ze zgromadzoną kolekcją pojazdów oraz zrobić pamiątkowe zdjęcia.

Dziękuję Magdalenie Woźnej, Marcinowi Dudzie, Grzegorzowi Jesiakowi, Ireneuszowi Wojtaszczykowi, Łukaszowi Busz, Romanowi Pawlakowi, Stanisławowi Markowskiemu, Robertowi Bartkowiakowi, Sławomirowi Olszakowi, Stanisławowi Kubiakowi, Dawidowi Wysockiemu, Michałowi Hądzlikowi, Bartoszowi Nowakowskiemu, Maciejowi Pedzie oraz wszystkim członkom IPA Gostyń zaangażowanym w przygotowanie wizyty.

Tekst Paweł Rutkiewicz

Foto Dariusz Fabianowski, KPP Gostyń