WIZYTA U IPA – SKOPJE PŁN. MACEDONIA

144

Coraz więcej Polaków odwiedza Płn. Macedonię, a w rejonie Ohrid jesteśmy nawet drugą najliczniejszą grupą turystów.

Jest to piękny kraj, a zjeżdżając nieco z głównych turystycznych tras można w nim zobaczyć wsie z domami z przełomu wieków lub położone wysoko w górach monastyry.

Bardzo prężnie działa tutaj IPA Macedonia licząca sobie ponad 6.000 członków (w dwumilionowym kraju). Zwiedzając Skopje zapraszam was do odwiedzenia punktu informacyjnego IPA położonego na ul. Cyril & Methodius 2/1. Jest to ulica, na której znajduje się wyjątkowe Muzeum Miasta Skopje  w budynku starej stacji kolejowej z zachowanym do dziś wielkim zegarem, który zatrzymał się o godz. 05:17 podczas wielkiego trzęsienia ziemi, które w 1963 zniszczyło to miasto.

Centrum Informacyjne IPA prowadzone jest przez Region IPA Skopje mający aż 3100 członków. Czynne jest  w każdy dzień roboczy od 09:00 do 17:00, a zastaniecie w nim pana Vasko Trpeski   (tel.+38978463077; e-mail trpeski171@gmail.com). Mają automat z kawą i zawsze są uśmiechnięci.

Macedońska IPA organizuje w czerwcu tego roku Konferencję Państw Śródziemnomorskich, na którą chce zaprosić przedstawicieli 26 krajów, w tym Polskę. Zachęcam was, aby zwiedzając Skopje zajrzeć do kolegów  z IPA. Przyjmą was ze słowiańską gościnnością. Servo Per Amikeco !!!

Tekst i zdjęcia : kol. Jacek Michałkowski – IPA Zachodniopomorska