Wizyta w Dubaju

151

W grudniu 2023 roku przebywałem z kilkudniową wizytą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Przelot z Warszawy do Dubaju trwał około 6 godzin. Wylądowaliśmy na głównym lotnisku miasta Dubaj, które jest jednym z największych węzłów komunikacji na świecie. Po krótkiej odprawie paszportowej znalazłem się w najnowocześniejszym mieście na całej naszej planecie. Temperatura wynosiła około 26 stopni Celcjusza a więc była odpowiednia na zwiedzanie. Miasto jest ogromne a zaprojektowana architektura zabudowy przenosi nas w następne stulecie. Ogromne drapacze chmur, szerokie ulice, czystość i bezpieczeństwo charakteryzują to miasto. Zwiedzanie Dubaju najlepiej odbyć nadziemnym metrem , które dojeżdża niemal do wszystkich dzielnic 3,5 milionowego miasta.

Jak zwykle kiedy odwiedzam różne kraje spotykam się z policjantami, tym razem było podobnie. System organizacyjny Policji w Dubaju składa się z Komendy Głównej położonej na obszarze około 2 km / 2 km. Teren ten ogrodzony jest wysokim murem , za którym znajdują się budynki wielu wydziałów. Wejście na teren prowadzi przez budynek recepcji obsługiwany przez kilku policjantów. Spotkałem się z policjantką, z którą porozmawiałem o systemie organizacyjnym policji w Dubaju, o problemach z przestępczością, wymieniliśmy się informacjami o pracy Policji Polskiej i w Dubaju. Dubaj jak i całe Zjednoczone Emiraty Arabskie są krajem bardzo bezpiecznym wpływ na to ma system prawny, który w Kodeksie Karnym przewiduje bardzo wysokie kary pozbawienia wolności łącznie z karą śmierci jak i wysokie grzywny za mniejsze występki lub wykroczenia. Przykładowo wjazd na skrzyżowanie przy czerwonym świetle i spowodowanie kolizji wynosi 30 000 dirhamów / 1 dirham to około 1,1 złotego /.

W poszczególnych dzielnicach są komisariaty dzielnicowe policji, do których również się wchodzi przez recepcję. Na terenie recepcji jest kilkanaście stanowisk obsługi interesantów, a więc zgłoszenie problemu czy przestępstwa nie zabiera dużo czasu.

Zjednoczone Emiraty Arabskie nie należą do IPA chociaż mają nadzieję, że w przyszłości mogą zostać przyjęte.

Oprócz zwiedzania miasta i jednostek policji brałem udział w safari samochodowym po pustyni. Jazda po piaskach pustyni i pustynnych górach robi niesamowite wrażenie i mocno podnosi andrealinę.

Zdjęcia i art. Krzysztof Warchał