WYCIECZKA IPA DO ŚWINOUJŚCIA

95

W dniu 20 maja 2023 roku Region IPA SG Szczecin współzorganizował wycieczkę do portu w Świnoujściu. Tym razem była to wspólna inicjatywa naszego regionu, Regionu IPA Szczecin i Zarządu Regionu Związku Emerytów i Rencistów Straży Granicznej, a uczestnikami wyprawy byli również emeryci wojskowi z Koła nr 28 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Szczecinie. Celem wycieczki było poznanie zespołu portowego położonego w mało znanej turystom dzielnicy Warszów.

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od terenu Portu Handlowego Świnoujście i zapoznaliśmy się z technologią przeładunku węgla ze statku „ Belfores” bandery norweskiej. Zwiedziliśmy następnie wyłączone już niestety z eksploatacji urządzenia do eksportu węgla pamiętające czasy „naszego czarnego złota”, czyli taśmociąg i wywrotnicę wagonów.

Dalszy etap zwiedzania to Terminal Promowy Świnoujście, gdzie spacerując galeriami pasażerskimi poznaliśmy cały proces odprawy podróżnych, samochodów i wagonów kolejowych na trasie do Skandynawii. Imponująca jest przyszłość tego największego polskiego morskiego terminala pasażerskiego ( 1,2 mln pasażerów, 750 tyś. samochodów ciężarowych i 450 osobowych), gdyż jeszcze w tym roku oddany zostanie do użytku Terminal Intermodalny, który umożliwi przeniesienie naczep na wagony kolejowe. Do kolejnego akcentu związanego z przyszłością należało zwiedzenie okolic wlotu do tunelu Świnoujście, którego otwarcie odbędzie się w czerwcu.

Wycieczkę w porcie zakończyliśmy akcentem historycznym, gdyż udało nam się zwiedzić Fort Gerharda i zorganizować tam piknik i krótką biesiadę przy ognisku. Koledze i opiekunowi naszej wycieczki Adamowi Pawlakowi, dzięki któremu mogliśmy zwiedzić opisane powyżej miejsca serdecznie dziękujemy. Ostatnim etapem wycieczki były Międzyzdroje, gdzie zjedliśmy smaczny obiad i zaliczyliśmy obowiązkowy spacer po promenadzie. Pomimo tak napiętego programu, w drodze powrotnej udało nam się jeszcze „ wpaść” na chwilę do Wapnicy nad Turkusowe Jezioro. Servo Per Amikeco !!! Opracowała: kol. Krystyna Majunka Organizacja i zdjęcia: kol. Krzysztof Wachowicz