WYCIECZKA W BIESZCZADY

127

W dniach 8 – 11 września 2022 roku – po dwuletniej przerwie związanej z pandemią Covid-19 – Prezydium Zarządu Lubelskiej Grupy Wojewódzkiej IPA wspólnie z Zarządem Terenowym NSZZ Policjantów KWP w Lublinie oraz Regionem IPA Lublin zorganizowało wycieczkę autokarową w Bieszczady.

Słonecznego, czwartkowego poranka, wyruszyliśmy z Lublina w kierunku Bieszczad. Pierwszym naszym przystankiem był Łańcut, gdzie zwiedziliśmy Zamek, powozownię i stajnię zamkową. Po wypiciu szybkiej kawy udaliśmy się w dalszą podróż robiąc sobie przerwę na zwiedzanie Krosna. Podziękowania dla kolegi Adama Pietrzkiewicza z Regionu IPA Krosno, który oprowadził nas po swoim mieście oraz zorganizował obiad w zaprzyjaźnionej restauracji. W godzinach wieczornych dotarliśmy do Centrum Wypoczynkowo-Konferencyjnego w Kalnicy k/Cisnej, gdzie po smacznej obiadokolacji przygotowanej dla nas przez właścicieli obiektu, pomimo zmęczenia prowadziliśmy intensywne rozmowy w podgrupach.

W piątek rano przejechaliśmy się Bieszczadzką Kolejką Leśną, a następnie przemieściliśmy się w kierunku Soliny, gdzie z nowo wybudowanej kolejki linowej mogliśmy podziwiać zaporę i jezioro solińskie. Po wyczerpującym i pełnym wrażeń dniu, wszyscy powróciliśmy do hotelu, gdzie po krótkim odpoczynku bawiliśmy się przy grillu i balladach „bieszczadzkiego Zakapiora”.

Niestety sobota przywitała nas intensywnym deszczem, ale nie poddaliśmy się i wyruszyliśmy w kierunku górskich szlaków (część wycieczkowiczów pozostała w hotelu, żeby się wyspać). Bardzo silny deszcz zmusił nas do „biwakowania” w Ustrzyckich restauracjach. Dopiero około południa udało nam się wyruszyć na krótki spacer po szlakach wokół Ustrzyk Górnych, a Ci co zostali w hotelu pospacerowali po szlakach wokół Kalnicy.

Wszystko co piękne niestety szybko się kończy. W niedzielę 11 września, w godzinach porannych wyruszyliśmy w drogę powrotną do Lublina. Odwiedziliśmy jeszcze Przemyśl, po którym oprowadził nas „Szwejk” czyli kolega Wiesław Pełech z Przemyskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka oraz Przewodniczący Regionu IPA Przemyśl kolega Jan Faber (ogromne podziękowania dla obu kolegów za poświęcony nam czas, a dla Janka dodatkowo za pomoc w organizacji wycieczki).

Do Lublina wróciliśmy późnym wieczorem zmęczeni, ale zadowoleni ze wspólnego wyjazdu w piękne, ale deszczowe Bieszczady. Musimy tu jeszcze wrócić!!!

Tekst: Piotr Wójcik

Zdjęcia: uczestnicy wycieczki