Wyróżnienie członka IPA przez miasto Lwówek Śląski

138

Kol. Zdzisław Mirecki z Dolnośląskiej Grupy Wojewódzkiej IPA otrzymał tytuł „Zasłużony dla Gminy i Miasta Lwówek Śląski”, który nadała Rada Miejska.

Akt nadania tytułu wraz z statuetką „Lwówecki Lew” przed koncertem noworocznym w dniu 18 stycznia 2020 r. wręczyła burmistrz Mariola Szczęsna. Był to wyraz szczególnego uznania wieloletniej policyjnej służby i działalności społecznej na rzecz rozwoju miasta i regionu.

W uzasadnieniu wniosku podniesiono szczególną promocję miasta poprzez działalność w IPA. Przez kilkanaście lat kol. Zdzisław Mirecki gościł na Ziemi Lwóweckiej policjantów z takich krajów jak: Dania, Izrael, Węgry, Czechy, Belgia, Francja, Anglia, Ukraina i Niemcy, w tym chór z Detmold i Drezna. W czasie tych wizyt, oprócz zapoznania z pracą lwóweckich policjantów, goście poznawali zabytki miasta (prawa miejskie z 1217 r.) , do których niewątpliwie należy ratusz – perła architektoniczna wśród budowli tego typu, dobrze zachowane mury obronne z dwoma basztami, najstarszy browar w Polsce z 1209 r. , zespół klasztorny franciszkanów, Komandorię Joannitów i inne. Szczególnym zaciekawieniem policjantów zawsze był Loch Głodowy i Sala Tortur w muzeum. Po tych wizytach pozostały policyjne czapki, które w oszkolnej gablocie zdobią salę odpraw w lwóweckiej komendzie. Będąc na emeryturze kol. Zdzisław jest zapraszany na coroczne święto Lwóweckie Lato Agatowe – największa impreza mineralogiczna w Polsce.

Bartłomiej Majchrzak – prezes Dolnośląskiej GW IPA