X Kongres Delegatów Czeskiej Sekcji IPA oraz 25 lecie tej Sekcji

138

W dniach 27-29.09.2019 r., w Czeskich Budziejowicach, odbył się X Narodowy Kongres Delegatów Czeskiej Sekcji IPA oraz obchody 25 lecia jej powstania.

Na zaproszenie Prezydenta tej Sekcji, udział w Kongresie wzięli przedstawiciele Sekcji Polskiej IPA w składzie: Wiceprezydent kol. Piotr Wójcik oraz Przewodniczący Regionu IPA Chełm kol. Grzegorz Worlicki. Oprócz nas w uroczystościach uczestniczyli także przedstawiciele 4 innych sekcji narodowych z: Austrii, Słowacji, Słowenii i Węgier. Po całodziennej podróży samochodem dotarliśmy Czeskich Budziejowicach, gdzie zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci przez gospodarzy imprezy, a następnie zakwaterowani w hotelu.

Po zakwaterowaniu i krótkim odpoczynku, w piątek wieczorem, po powitalnej lampce „szampana” mogliśmy porozmawiać z przedstawicielami delegaci zagranicznych podczas wieczornej herbatki.  

W sobotę od rana organizatorzy Kongresu postanowili pokazać delegacjom zagranicznym okolice Budziejowic i zorganizowali nam zwiedzanie Zamku i Pałacu zlokalizowanych około 50 km od miejsca Kongresu. Podczas tego wyjazdu  mieliśmy możliwość prowadzenia roboczych rozmów z przedstawicielami delegacji zagranicznych, szczególnie z kolegami ze Słowacji i Słowenii, z którymi omawialiśmy szczegóły współpracy Regionów IPA z naszych krajów oraz udziału w różnego rodzaju imprezach organizowanych przez nasze Sekcje narodowe.  Wieczorem wzięliśmy udział w kolacji podsumowującej  Kongres Narodowy i 25 lecie Czeskiej Sekcji IPA, w której udział wzięli wszyscy goście zagraniczni, delegaci, przedstawiciele Regionów IPA Czechy oraz inni goście zaproszeni  przez Prezydium Czeskiej Sekcji, w tym minister zdrowia Republiki Czeskiej.

W trakcie kolacji wręczyliśmy kol. Prezydentowi Czeskiej Sekcji IPA kol. Josefowi Neruda okolicznościowy grawerton oraz upominki od Prezydium SP IPA. W zamian otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom oraz medal dla Polskiej Sekcji IPA.

W trakcie naszego pobytu w Budziejowicach udało nam się umocnić kontakty              z przedstawicielami Sekcji Czeskiej, Słowackiej i Słoweńskiej, które mogą przynieść efekty w bezpośredniej współpracy z tymi sekcjami narodowymi.

Tekst: Piotr Wójcik

Zdjęcia: Grzegorz Worlicki i Sekcja IPA Czechy