„Z ziemi polskiej do włoskiej”

104

Rozpoczęta kilka lat temu współpraca pomiędzy IPA Polska a IPA Włochy rozwija się doskonale i właśnie dzięki temu w dniach 7-10 września Policjanci z garnizonu dolnośląskiego mieli okazję pojechać do słonecznej Italii, miejscowości Pesaro. Tam zostali ugoszczeni przez członków IPA Pesaro oraz mieli okazję wziąć udział w inauguracji Festiwalu IPAF International Police Award Art Festiwal, który jest organizowany przez naszego wieloletniego, włoskiego przyjaciela IPA Toscana płk. Orazio Anania.

Dzięki uprzejmości tamtejszych władz IPA kom. Rafał Guła z KPP Złotoryja, st. asp. Anna Janczur z KP Wrocław Stare Miasto oraz nasz emeryt Marek Pelczar mieli okazję zwiedzić Pesaro oraz poznać uroki przyległych do niego miejscowości a w tym m.in. port na obrzeżach Pesearo, Gradarę i znajdujący się tam zamek oraz miejscowość gdzie urodził się sam Valentino Rossi – Tavullia.

W kolejnym dniu dzięki uprzejmości członka IPA San Marino Davide Battistini nasza polska delegacja wraz z członkiem IPA Toskania Luigi Fontanella zwiedziła to piękne miasto odwiedzając przede wszystkim jego zabytkową część mieszczącą się na Skale Tytanów. Wieczorem natomiast nie zabrakło atrakcji już w Pesaro, gdzie nasi członkowie IPA wzięli udział w inauguracji Festiwalu IPAF, na której odebrali z rąk płk. Orazio Anania oraz V-ce Prezydenta IPA Pesaro Paolo Massari wyróżnienie za współpracę. Następnie został wyświetlony film – kryminał Diabolik. Natomiast w trakcie części towarzyskiej naszym członkom udało się nawiązać kontakt z członkami IPA w Luksemburgu oraz wymienić doświadczenia z włoskimi żołnierzami.

W ostatni dzień pobytu nasi członkowie IPA również nie próżnowali, gdyż już z samego rana zostali umówieni na spotkanie z szefem tamtejszej Policji. Następnie przyszedł czas na pożegnanie się ze wszystkim, którzy dołożyli wszelkich starań aby pobyt naszej delegacji był niezwykle przyjemny i sympatyczny. Pomimo tego, iż wyjazd naszych członków IPA już się zakończył, to nie jest jeszcze koniec spotkań w tym roku! Servo per amikeco!

Tekst i zdjęcia:

Anna Janczur