IPA WŁODAWA W OPERACJI CZYSTA RZEKA 2023

74

Ponad 300 wolontariuszy – w tym 57 osób z Regionu IPA Włodawa po raz kolejny włączyło się do ogólnopolskiej akcji – Operacja Czysta Rzeka we Włodawie. W efekcie sprzątania rzeki Bug i jej okolic zebrano całe tony różnorodnych śmieci.

To już kolejny rok, gdy grupa IPA Włodawa w niezwykle licznym składzie włączyła się w akcję sprzątania rzek i ich okolic. Tegoroczna wiosenna akcja Operacja Czysta Rzeka 2023 we Włodawie odbyła się w dniach 15 i 16 kwietnia. Jak w poprzednich latach celem akcji było zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia środowiska, zachęcenie do dbania o czystość naszej pięknej przyrody, przypomnienie, że ma ono być dla kolejnych pokoleń, a jak wiemy stan środowiska bije na alarm. Mimo niekorzystnej pogody – pogoda ducha i chęć działania zgromadziła sobotniego poranka ochotników z 14 grup włodawskiej inicjatywy LWL. Grupa z Regionu IPA Włodawa złożona była z naszych członków, Zasłużonych dla SP IPA, przyjaciół Regionu oraz członków naszych rodzin. Przyjechała pomoc z Kościeliska, Wrocławia, Lublina, Chełma i Sławatycz. Było nas naprawdę dużo! Wyposażeni w worki, rękawiczki, koszulki z logo akcji po odprawie w WDK-u ruszyliśmy do działań. Podzieliliśmy się na grupy – drużyny IPA Włodawa sprzątały teren od Strzelnicy do „Góry Popa” oraz działkę przy ul. Wojska Polskiego. Śmieci było mnóstwo. Zebraliśmy w sumie około 100 wielkich worków śmieci i odpady większych gabarytów. Znaleźliśmy wyrzucone buty, wykładziny, torby, folie, opony, butelki, puszki, meble, wózek, fotelik, części samochodowe, odpady budowlane, filiżanki, elektrośmieci, tablicę rejestracyjną, choinkę, opakowania po kosmetykach, jedzeniu, całe mnóstwo niedopałków papierosów, „małpek” i wiele innych ciekawych „eksponatów” w tym „Mariolkę”.

Zebrane przez wszystkie grupy olbrzymie ilości odpadów odebrało Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej we Włodawie i Urząd Gminy we Włodawie. Podczas tegorocznej akcji zbieraliśmy też elektrośmieci dla OSP Okuninka, a po całym wielkim sprzątaniu – mokrzy i niezwykle szczęśliwi – spotkaliśmy się przy ognisku na Kaflarni. Wyjątkowym podsumowaniem akcji był zorganizowany w sobotę w Sali Sezam WDK występ Szpetnych – genialnego duetu działającego na pograniczu poezji śpiewanej i aktorskiej interpretacji piosenki. Szpetni obiecali, że do nas wrócą i dadzą ponowny koncert.

Z całego serca dziękuję wszystkim za udział w Akcji, a mieszkańców naszej pięknej okolicy bardzo proszę – ludzie, opamiętajcie się nareszcie – nie śmiećcie!

Tekst: Bożena Szymańska

zdjęcia: Dariusz Bójko, WDK, Aga, Grażka, Kasia, Andrzej, Korzonek i Bożena