Policjanci z IPA Dolny Śląsk z wizytą w Irlandii w ramach Placement Programme

270

W ramach międzynarodowej wymiany policjantów IPA IAC we wrześniu br. we Wrocławiu i Jeleniej Górze gościliśmy funkcjonariuszki An Garda Siochana z republiki Irlandii: Siobhain Ni Firbhisigh oraz Grace Heffernan. W dniach 10-21 października 2018r. policjanci z IPA Wrocław Michał Sługocki oraz IPA Jelenia Góra Dariusz Barczyński w ramach rewizyty gościli w Republice Irlandii.

Pierwszego dnia wizyty dolnośląscy policjanci poznali działanie irlandzkiego Wymiaru Sprawiedliwości zwiedzając budynki sądowe w centrum Dublina, w których mieli okazję obserwować trwające tam rozprawy. Następnie funkcjonariusze An Garda Siochana oprowadzili „niebieskich braci” z Polski po Pearse Street Garda Station – komisariacie odpowiedzialnym za bezpieczeństwo w centrum Dublina, gdzie zapoznano ich ze specyfiką pracy oraz wyposażeniem funkcjonariuszy Garda. Kolejnym punktem dnia było zwiedzanie budynku rządowego, w którym obradują obie izby irlandzkiego parlamentu. Tego dnia również była szansa przyjrzeć się pracy policjantów z Drug & Organized Crime Bureau (Biura do Walki z Narkotykami i Przestępczością Zorganizowaną). Wieczorem dolnośląscy funkcjonariusze spotkali się z Polakami pracującymi w szeregach An Garda Siochana, co było okazją do wymiany doświadczeń i porównania warunków pracy w obu krajach.

Dzień drugi, pomimo niekorzystnych warunków atmosferycznych, Polscy funkcjonariusze spędzili na zwiedzaniu okolic Dublina, m.in. miejscowości Howth znajdującej się na półwyspie nad Zatoką Dublińską, gdzie mogli podziwiać nadmorskie klify, kamieniste plaże oraz uroki portowego miasteczka. Następnie udali się na północ, do miasta Trim, gdzie zwiedzili zamek warowny Trim Castle, zbudowany w XIIw przez Normanów, który to posłużył Melowi Gibsonowi podczas kręcenia filmu „Braveheart”. Wieczorem, wraz z Siobhain Ni Firbhisigh, policjanci podziwiali uroki Dublina wieczorową porą.

Trzeci dzień to dalsze zwiedzanie Dublina. Policjanci z Polski zwiedzili Uniwersytet w Dublinie (The Trinity College), Muzeum Archeologiczne oraz Wydział ds. Cyberprzestępczości, po którym oprowadzał kolegów pracujący tam ich rodak, członek IPA Irlandia. Popołudnie i wieczór upłynęły na zwiedzaniu Dublina.

Czwartego dnia, dzięki uprzejmości koleżanki z IPA Irlandia Siobhain Ni Firbhisigh, funkcjonariusze z Dolnego Śląska mogli podziwiać uroki południowo irlandzkich krajobrazów podczas wędrówki pieszym szlakiem na Tory Hill, wizyty nad wodospadem Poulanassy, a także w drodze ciasnymi dróżkami wśród pastwisk do miasta Kilkenny, gdzie po obejrzeniu górującego nad miastem zamku, dalsze zwiedzanie miasta oraz barwną opowieść o jego dziejach zapewnił Przewodniczący IPA Irlandia Connor O’Higgins. Wieczór upłynął Polakom na poznawaniu kultury irlandzkiej i życia nocnego.

Piąty dzień policjanci z Polski rozpoczęli od wizyty w na posterunku Garda w miasteczku Birr, gdzie mieli przyjemność poznać komendanta Patrick’a O’Callaghan’a i zapoznać się ze strukturą jednostki. Resztę dnia spędzili w towarzystwie Grace Heffernan oraz Sekretarza Generalnego IPA Irlandia Carlo Griffin’a, którzy oprowadzili ich po włościach zamku Birr, a także umożliwili zwiedzenie jednej z popularnych destylarni whiskey Tullamore DEW. Wieczorem miała miejsce integracja funkcjonariuszy Garda z kolegami z Polski, podczas której różnice językowe nie miały znaczenia.

Dzień szósty to ponowna wizyta w Dublinie, gdzie na stadionie AVIVA policjanci z Polski mieli wieczorem śledzić zmagania reprezentacji Irlandii z drużyną z Walii w ramach eliminacji do Ligi Narodów. Przed pierwszym gwizdkiem, dolnośląscy funkcjonariusze wraz z Carlo Griffin’em i Grace Heffernan mieli okazję zwiedzić najsłynniejszy browar świata – Guinness Storehouse, gdzie na 7 poziomie mogli delektować się nie tylko smakiem Guinnessa, ale także fantastyczną panoramą Dublina. Następnym punktem programu była obserwacja odprawy funkcjonariuszy An Garda Siochana do zabezpieczenia wieczornego spektaklu sportowego.

Następnego ranka, siódmego dnia, Carlo Griffin zabrał policjantów z Polski w podróż na zachodnie wybrzeże Irlandii, do miasta Galway, gdzie funkcjonariusze mieli okazję poznać V-ce Przewodniczącego IPA Irlandia Michael’a Walsh’a, który oprowadził ich po jednym z komisariatów w mieście, a wieczorem, podczas zwiedzania miasta uhonorował ich członkostwem w IPA Guinness Forum.

Ósmy dzień to powrót do centralnej Irlandii, gdzie członkowie IPA Polska odwiedzili Garda College w Templemore – szkołę, gdzie kształceni są przyszli funkcjonariusze An Garda Siochana. Po krótkim spotkaniu z komendantem szkoły, funkcjonariusze z Polski mieli okazję przyjrzeć się zajęciom z musztry paradnej, a następnie zwiedzili budynki szkolne. Wieczorem, podczas spotkania z kadetami, policjanci wymieniali doświadczenia z pracy na ulicy, jak również omawiali systemy kształcenia policjantów w obu krajach.

Dziewiątego dnia policjanci z Polski mieli czas dla siebie, który wykorzystali na poznanie okolicy miasteczka Templemore oraz pieszą wyprawę na górę Devil’s Bit (478 m.n.p.m.), która wg legendy swoją nazwę zawdzięcza szatanowi, który to miał wygryźć kawałek skały krusząc sobie przy tym zęby. Kamień wygryziony z góry diabeł miał następnie zrzucić na św. Patryka, który w miejscowości Cashel chciał zbudować kościół. Po powrocie z pieszej wyprawy, funkcjonariusze spotkali się z członkami IPA Irlandia Gemmą Grogan oraz Chrisem Verlingiem.

Przedostatni, dziesiąty dzień, to powrót do hrabstwa Offaly, gdzie dzięki uprzejmości Grace Heffernan, członkowie IPA Polska mogli obejrzeć mecz hurlingu, jednego z irlandzkich sportów narodowych, który jest odmianą hokeja na trawie. Następnie udali się do miasta Birr, gdzie ugoszczeni przez Grace Heffernan spędzili w miłej atmosferze ostatni wieczór w Irlandii.

Jedenastego dnia pobytu, przed wylotem do kraju, policjanci z Dolnego Śląska po raz ostatni zawitali do Dublina, aby tam zwiedzić destylarnię whiskey Teeling. Po zapoznaniu się z procesem produkcji trunku przyszła pora na zakończenie wizyty i udanie się na samolot do kraju.      

Niewątpliwie czas spędzony na wymianie w Irlandii zapisze się głęboko w pamięci policjantów biorących udział w programie wymiany międzynarodowej IPA. Była to okazja na poznanie nie tylko realiów pracy policjantów w innym kraju oraz sposobność do zaobserwowania w jaki sposób funkcjonuje Stowarzyszenie IPA, ale przede wszystkim czas spędzony na zawieraniu nowych przyjaźni i zacieśnianiu współpracy pomiędzy naszymi krajami.

Servo per Amikeco!

Michał Sługocki, IPA Wrocław, Region Dolny Śląsk.