Wizyta w Komendzie Miejskiej Policji Naples Floryda

192

W dniu 14 lutego 2023 przebywałem w Komendzie Miejskiej Policji miasta Naples Floryda, gdzie zostałem zaproszony po uprzednim umówieniu się z Jennifer Tate asystentem Komendanta jednostki. Po przybyciu policjantka obsługująca recepcję powiadomiła naczelnika wydziału Prewencji sierżanta G.Sheridan, z którym udaliśmy się do jego biura. Miałem okazję być oprowadzony po wszystkich wydziałach między innymi patrolowym, dochodzeniowym, ruchu drogowego, operacyjnym i sekcji kryminalistyki.

Wymieniliśmy się informacjami o pracy w Policji Polskiej i Policji w Naples, które to miasto jest jednym z najbardziej bezpiecznych i jednym z najzamożniejszych miast USA. Należy wspomnieć, że mieszkańcy Naples jak i całej Florydy nie płacą podatku dochodowego. Populacja mieszkańców wynosi około 22 000 a obszar ponad 37 km kwadratowych. Policja tylko obsługuje obszar miasta, który należy do Hrabstwa Collier a poza granicami za bezpieczeństwo odpowiada Biuro Szeryfa. Natomiast o bezpieczeństwo na autostradzie odpowiada jednostka ruchu drogowego pod nazwą Troopers, posiadająca te same uprawnienia co policja i szeryf, która ma w dyspozycji zarówno radiowozy oznakowane, nieoznakowane jak i helikoptery.

Z uwagi na ciepły klimat jak i pobliski tropikalny Park Narodowy Everglades Naples przyciąga turystów z kraju i zagranicy a także jest alternatywą dla turystów chcących wypocząć w spokoju, w przeciwieństwie do ruchliwego Miami, na wspaniałych plażach zatoki Meksykańskiej.

W obecności Komendanta jednostki wymieniliśmy wspólnie gadżety policyjne oraz ipowskie, gdyż sierżant G Seridan jest członkiem IPA. Należy wspomnieć, że sierżanci to stanowiska średniego kierownictwa a porucznik i kapitan to stanowisko zastępcy i komendanta.. Całe wielogodzinne spotkanie było w przyjacielskiej atmosferze i obie strony nawiązały stałe kontakty.

Następnie udaliśmy się do jednostki Straży Pożarnej, gdzie miałem okazję jej zwiedzenia. Jednostka ta jest połączona z Pogotowiem Ratunkowym. Również doszło do spotkania z naszym wieloletnim przyjacielem Tomkiem Rydzynskim z Policji Miami Dade.

Art. i zdjęcia Krzysztof Warchał