#70IPAChallenge członków IPA z Dolnego Śląska

99

Bieżący rok nie zaczął się pomyślnie. Epidemia koronawirusa popsuła plany sportowej rywalizacji, którą planowali członkowie dolnośląskiego oddziału IPA. A plany były bardzo ambitne. Właśnie w 2020 roku policjanci mieli wystartować z nowym, sportowym projektem – Ligą Biegową, pierwszą tego rodzaju inicjatywą w naszym kraju!

Niestety debiut nie należał do udanych, ale wina ani trochę nie należała do organizatorów. Koronawirus pokrzyżował możliwość udziału w biegach, mających być częścią Ligi. Półmaraton Ślężański, Nocny Półmaraton Wrocław, H2O Półmaraton, a także Toyota Wałbrzych Półmaraton zostały odwołane. Plany dolnośląskich członków IPA musiały ulec zmianie. Zostały wstrzymane również treningi i to nie z byle kim – mistrzem trenerskim Mariuszem Cieślakiem. Jednak policjanci pomyśleli o tym, jak zastąpić Ligę i wrócić do treningów oraz sportowej rywalizacji…

W tym roku przypada 70. rocznica założenia Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji. A gdyby tak uczcić to na sportowo? Tak właśnie pomyśleli dolnośląscy funkcjonariusze i wykorzystując złagodzenie obostrzeń postanowili zorganizować challenge, mający na celu nie tylko powrót do treningów i biegowej rywalizacji, ale również sportowego uświetnienia założenia IPA w 1950 roku przez sir Arthura Troopa.

Założenie #70IPAChallenge było proste: przebiegnięcie przez 7 członków IPA 10 kilometrów w jak najkrótszym czasie, a w myśl motta Servo per Amikeco liczy się czas ostatniego zawodnika na mecie! Miejsce: piękny park w Szczodrem, położony w otulinie wrocławskiej aglomeracji. Trasę zaproponowała zaprawiona w startach członkini Regionu IPA Wrocław Joanna Woźniak-Cieślar, która już nie raz stawała na najwyższym stopniu podium biegowych rywalizacji. A park i jego okolice zna lepiej niż własną kieszeń, ponieważ nie tylko tam trenuje ale również jest to rejon podległego jej komisariatu w Długołęce, gdzie służy jako zastępca komendanta jednostki.

Na starcie stanęły dwie drużyny, obie pod kierownictwem mistrzów trenerskich. Drużyna Mariusza Cieślaka w składzie Renia Piech, Paweł Jankowski, Paweł Czechowski, Dominik Piziewicz, Błażej Przygodzki i Krzysztof Zając zaczęła #70IPAChallenge jako pierwsza. Kilka chwil później, oczywiście  dbając przy tym o bezpieczeństwo w dobie panującej pandemii, wystartowała drużyna Szymona Fiodorowa, która również składała się z zaprawionych w biegach członkach IPA: Joanna Woźniak-Cieślar, Marcin Klimczak, Wiktor Fedorczuk, Adrian Piasecki, Radzik Radzik  i Bartłomiej Majchrzak.

Rywalizacja była zażarta, a walka toczyła się do ostatnich metrów! Mimo ogromnego wysiłku włożonego w bieg, drużyna trenera Mariusza musiała uznać wyższość swoich rywali z teamu trenera Szymona. Na mecie, z resztkami powietrza w płucach, wszyscy uczestnicy uznali, że ich sportowy challenge warto kontynuować, aby w okrągłą rocznicę powstania Stowarzyszenia, uczcić ją godnie i przez jak największą liczbę osób.

Dlatego też, trzymając się zasad wszelkich challengów, nominowali do #70IPAChallenge, czyli sztafety 7×10 kilometrów, kolejnych uczestników, a mianowicie członków IPA Region Jelenia Góra, IPA Region Nowy Sącz, IPA Mauritius, IPA Niemcy, IPA Kanada oraz Komendę Policji w leżącym tuż za naszą zachodnią granicę Dreźnie. Członkowie IPA Dolny Śląsk mają nadzieję, że nominowani przystąpią do sportowej rywalizacji, aby propagować hasło naszej organizacji – Servo per Amikeco i zapraszają do wspólnej rywalizacji wszystkich członków IPA na świecie !

Krzysztof Marcjan

Zdjęcia: Błażej Przygodzki