W tym roku, pandemia koronowirusa przekreśliła wiele marzeń i planów. Rok 2020 miał być tym wyjątkowym w realizacji noworocznych postanowień. Tak też było i u nas – w Regionie Komenda Główna Policji SGW IPA. Planowane z rocznym wyprzedzeniem przedsięwzięcia nagle zostały odwołane. Wiosną – chyba dla większości – towarzyszył niepokój, czasami strach o zdrowie i życie bliskich, były też momenty zwątpienia i pytania co dalej? Jednak nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być gorzej – więc trzeba żyć, najlepiej jak umiemy! Tu i teraz!
Mimo odwołanych wydarzeń – nasi koledzy nie poddali się. W ich głowach zrodził się wyjątkowy pomysł, zapadła decyzja – biegniemy! W okrojonym składzie, ale biegniemy i uczcimy w ten sposób 100-lecie Bitwy Warszawskiej i zaślubin Polski z morzem. Ustalanie trasy, miejsc, kolejnych celów tj. promocja ochrony środowiska w Polsce, zdrowego trybu życia. Ale najważniejszy to wsparcie zbiórki środków finansowych na leczenie Dzielnej Gabrysi, córki policjanta garnizonu stołecznego. Więcej informacji: pomagam.pl/dzielnagabrysiaags
I tak grupa „pozytywnie zakręconych” przyjaciół, biegaczy, członków z Regionu Komenda Główna Policji SGW IPA bez przerwy – systemem sztafetowym – przebiegła trasę z Pucka (woj. pomorskie) do Radzymina (woj. mazowieckie) to jest 405 km w 48 godzin (13-15 sierpnia 2020 r.). Towarzyszyli im rowerzyści oraz ratownicy na motoambulansach.
Jak wspomina Kamil „(…) na końcowym odcinku, niestety piach na dróżce nas pokonał i z jednego biegacza zrobiło się trzech biegaczy. Dwóch z rowerami na plecach (…).
Ogromną niespodzianką dla biegaczy, a szczególnie dla Pawła, była wizyta Dzielnej Gabrysi na trasie (okolice Mławy). Jej uśmiech sprawił, że mimo późnych godzin nocnych, biegacze otrzymali kolejną dawkę pozytywnej energii, ogień w nogach, radość w sercu, ale też pojawiły się łzy.
Bieg był fascynującą przygodą, wyzwaniem, walką z własnymi słabościami, w tym ze zmęczeniem, brakiem snu…Temperatura iście wakacyjna, wręcz wymarzona – tylko niestety nie dla biegaczy. W dzień powyżej 300 C, otwarta przestrzeń, rozgrzany asfalt, czasami gorący piach, natomiast chłodne noce z temperaturą ok. 100 C.
Tak, to był bieg bardzo emocjonalny – bo towarzyszyła nam Dzielna Gabrysia. Jej uśmiech i przekazywane rączką buziaki – łamały serce każdego twardziela. Ale, ale…na to też znaleźliśmy sposób, żeby nie było – prawdziwy mężczyzna nigdy nie płacze – tylko oczy czasami się pocą
Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem honorowym Ministra Środowiska, organizatorem był Region Komenda Główna Policji Stołecznej Grupy Wojewódzkiej IPA. Partnerem strategicznym – ORLEN Upstream Sp. z o.o. Partnerzy przedsięwzięcia: Lasy Państwowe, Universal Sport, Zarząd Oddziałowy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej przy Nadwiślańskim Oddziale Straży Granicznej, Zarząd Oddziałowy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej przy Komendzie Głównej Straży Granicznej, Służba Więzienna, SRS ORLEN Upstream Przemyśl, Fundacji Ratownictwo Motocyklowe Polska, Diety od Brokuła, GUN TV PL, Agisko, Międzynarodowe Stowarzyszenie Służb Ratowniczych IPA Medic.
Bieg już się zakończył, ale nasza pomoc dla Dzielnej Gabrysi trwa.
Kochani, zapraszamy, dołączcie do Nas i pomóżcie Nam zebrać pieniądze na leczenie tej małej ale za to bardzo Dzielnej Gabrysi @DzielnaGabrysia – walka z AGS
Gabrysia to dzielna 3-latka, która każdego dnia walczy z nieuleczalną chorobą ZESPOŁU AICARDIEGO GOUTIERESA AGS i udowadnia nam, że chce! Gabrysia od lipca 2019 roku bierze udział w leczeniu eksperymentalnym w Szpitalu Dziecięcym w Filadelfii (USA). Lek, który przyjmuje ma zatrzymać lub spowolnić postęp choroby. Gabrysia wymaga również wieloprofilowej rehabilitacji.
Koszty leczenia oraz stałej rehabilitacji są ogromne i niestety przerastają możliwości finansowe równie Dzielnych Rodziców!
Jeśli chcesz przekazać darowiznę:
Pomoc dla Dzielnej Gabrysi AGS
Więcej informacji: pomagam.pl/dzielnagabrysiaags
Zespół Aicardiego-Goutièresa, AGS (od ang.Aicardi-Goutièressyndrome) – to rzadki zespół wad wrodzonych,
w którym najważniejszym zaburzeniami są: wcześnie pojawiająca się w rozwoju encefalopatia (zwykle skutkująca niedorozwojem umysłowym i fizycznym), zwapnienia śródczaszkowe oraz podwyższona ilość limfocytów w płynie mózgowo-rdzeniowym. Pierwsze objawy mogą pojawiać się w pierwszych dniach życia (poważniejsze objawy później, zwykle przed 3–7 miesiącem, zawsze przed 12 miesiącem[1]) po stosunkowo krótkim okresie normalnego rozwoju.
Relacja z biegu Facebook: Puck – Radzymin: bieg sztafetowy na 100-lecie Bitwy Warszawskiej oraz IPA Warszawa
Dodatkowo prowadzona jest Aukcja dla Dzielnej Gabrysi #aukcjadladzielnejgabrysi
Dołączcie, kibicujcie, pomagajcie, wspierajcie i bądźcie z nami! Dziękujemy!
autor – Ewa Dębowska
zdjęcia: MW, ED, PM, MD