Niemiecki policjant na stażu w Polsce

174

Przez dwa tygodnie (22.06.-06.07.) Komenda Powiatowa Policji w Ząbkowicach Śl. miała możliwość ugoszczenia i zaprezentowania swojej jednostki Stephanowi Dannigkeit, berlińskiemu policjantowi, członkowi International Police Association. Placement Programe stwarza możliwość zdobycia nieocenionego doświadczenia zawodowego w środowisku międzynarodowym zarówno dla odwiedzającego placówkę obserwatora, jak i jednostki przyjmującej. I tak było również tym razem.

Na dobry początek niemiecki gość w pierwszym dniu spotkał się z Komendantem Powiatowym Policji w Ząbkowicach Śl. mł.insp. Andrzejem Sidorowicz-Radzikowski, wiceprezydentem Sekcji Polskiej IPA Fryderykiem Orepuk oraz asp.sztab Arturem Sikorskim. Spotkanie, po części organizacyjne, było przede wszystkim zapoznaniem gościa z miejscową komendą, jej strukturą i najważniejszymi problemami jakie na codzień rozwiązują nasi funkcjonariusze. Dla pełnego obrazu funkcjonowania służb lokalnych zorganizowano również wizyty w ząbkowickich urzędach, sądzie , prokuraturze i starostwie, a także w Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, w Sudeckim Oddziale Straży Granicznej w Kłodzku oraz placówkach Komisariatu Lotniczego Policji i Straży Granicznej na wrocławskim lotnisku. W czasie stażu  Stephan Dannigkeit pod opieką asp. sztab. Artura Sikorskiego poznawał specyfikę działania polskiej policji poprzez udział w codziennych działaniach Wydziału Prewencji, Kryminalnego oraz Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej i Ruchu Drogowego. Miał okazję przyjrzeć się procedurom policji w sytuacji wypadków i kolizji drogowych, postępowaniu z nieletnimi. Jego doświadczenie zawodowe opiera się na pracy policji w dużym mieście, dlatego oprócz różnic kulturowych specyfika pracy w mieście powiatowej była dodatkową nowością.

W przygotowanym programie stażu oprócz spraw typowo zawodowych nie zabrakło podkreślenia walorów turystycznych regionu Ząbkowic Śl. W wolnych chwilach zwiedzał okoliczne miasta i zabytki, choćby Wrocław a także kurorty, kopalnie złota, a nawet wybrał się na przechadzkę po Górach Sowich i Stołowych. Dzięki ciekawości, otwartości i zaangażowaniu Stephena czas stażu okazał się bardzo intensywny i wypełniony po brzegi działaniami wspierającymi zacieśnienie współpracy polsko-niemieckiej w ramach stowarzyszenia IPA.

Artur Sikorski – tekst i zdjęcia