Operacja Czysta Rzeka z IPA Włodawa 2022

139

Blisko 200 wolontariuszy – w tym 27 osób z Regionu IPA Włodawa włączyło się do finału ogólnopolskiej akcji – Operacja Czysta Rzeka we Włodawie. W efekcie sprzątania rzeki Bug i jej okolic zebrano ponad 2 i pół tony śmieci.

Kolejny rok IPA Włodawa włączyła się w akcję sprzątania rzek i ich okolic. Tegoroczna wiosenna akcja Operacja Czysta Rzeka 2022 we Włodawie miała miejsce w dniu 23 kwietnia. Celem akcji było zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia środowiska i zachęcenie do dbania o czystość naszej pięknej przyrody, z której będą korzystać przyszłe pokolenia. Mimo niekorzystnych prognoz pogody sobotniego poranka wszyscy ochotnicy z 9 grup włodawskiej inicjatywy LWL stawili się do akcji. Grupa z Regionu IPA Włodawa złożona była z naszych członków, Zasłużonych dla IPA, przyjaciół Regionu oraz członków naszych rodzin. Szef włodawskiego Sztabu Akcji Operacja Czysta Rzeka Konrad Smoliński wyposażył nas w worki, rękawiczki i po odprawie w WDK-u ubrani w koszulki z logo akcji ruszyliśmy do działań. O to, żebyśmy mieli siłę do pracy i mogli uzupełniać zapasy kaloryczne zadbała Żabka, która przekazała całą masę pyszności dla wszystkich wolontariuszy. Z całego serca dziękujemy Pani Valentynie, Pani Adriannie i kol. Arkowi za wszelką pomoc i ogromne wsparcie organizacji imprezy!

Drużyna IPA Włodawa sprzątała teren od „Kaflarni” we Włodawie do zbiornika Okopiec w Orchówku. Ponownie na „naszym” odcinku najbardziej zanieczyszczone były okolice ogródków działkowych. Znajdowaliśmy tam wyrzucone buty, okna, butle z kiszonkami, wykładziny, torby, folie, opony, butelki, puszki, meble, części samochodowe, odpady budowlane, sztućce i wiele innych śmieci. Zbierane przez wszystkie grupy olbrzymie ilości odpadów odebrało Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej we Włodawie. Efektem całej włodawskiej akcji było ponad 2 i pół tony zebranych śmieci. Wśród „ ciekawszych eksponatów” była m.in. muszla klozetowa, opony i ogromne ilości niedopałków papierosów i tzw. małpek. Wieczorem spędziliśmy czas przy grillu i ognisku, na które również otrzymaliśmy pyszności od Żabki, zaś wyjątkowym podsumowaniem tego dnia był zorganizowany w ogródku WDK „Koncert dla Rzeki” i fenomenalny Gordiy Starukh oraz DJ Krzaku.

Z całego serca dziękuję wszystkim za udział w Akcji, a mieszkańców naszej pięknej okolicy bardzo proszę – ludzie, nie śmiećcie!

Powtórka akcji po wakacjach 🙂

Tekst: Przewodnicząca IPA Włodawa

Zdjęcia : Agnieszka, Beata, Benka, Blaha, Dariusz Bójko,