XV lat w Unii Europejskiej – wymiana wiedzy i doświadczeń – integracja środowiska policyjnego i cywilnego – „Opolskie Gwiazdy Europy” – pod takim hasłem Region III „Korona” Opole już po raz dziewiąty zorganizował międzynarodowe spotkanie członków IPA.
Spotkanie miało miejsce w Brzegu, w dniach od 5 do 8 września.
Tradycyjnie mieliśmy ciekawy i bogaty program pobytu naszych gości. Przyjechali do nas koledzy i koleżanki z Czech, Słowacji, Ukrainy i Kanady, czyli regiony IPA z Jesenika, Mesta Albrechtice, Prievidza, Ivanofrankivsk oraz Ottawa. A także z innych regionów IPA Opolszczyzny.
Czwartek i niedziela to dni „transportowe”, ale piątek i sobota to…. mógłbym pozostawić wyobraźni. Ale rzeczywistości nic nie dorówna.
Nigdy nie męczymy naszych gości porannym wstawaniem. Chcemy żeby pospali chociaż kilka godzin, więc śniadania mamy o dziesiątej. I tak też zaczęliśmy piątek. Resztę dnia spędziliśmy w podbrzeskich lasach. Przyświecała nam idea zapoznania uczestników zarówno z pięknem polskiego lasu jak i zasad łowiectwa oraz zadań leśnictwa.
W ramach konkursu zorganizowaliśmy leśną ścieżkę edukacyjną połączoną z rywalizacją sportową. Ponieważ nie wszyscy wiedzą to wyjaśniam, że las podzielony jest na równe prostokąty, zwane oddziałami, o bokach 300 na 600 metrów. Oddziały są ponumerowane i na skrzyżowaniach leśnych dróg znajdują się słupki z tymi numerami.
Przygotowaliśmy pięć tras dla pięciu drużyn po ok. pięć kilometrów. Teraz widzę, że wyszło 3×5. Na trasie utworzone zostały cztery stanowiska strzeleckie oraz piąte jako konkurs wiedzy o lesie. Strzelali z łuku do tarczy dzika, z dmuchawki do tarczy lisa, z pistoletu pcp do tarczy oraz z procy do puszek. Drużyny otrzymały mapy swoich tras, a każda wyruszała z innego miejsca. Zasady były proste – liczył się czas. Z każdą grupą szła osoba, która mierzyła czas. Na wszystkich stanowiskach należało zdobyć określoną liczbę trafień, żeby można było pójść dalej.
Po ukończeniu zawodów był czas na chwilę zabawy. Zawody w paintball. Ponieważ w lesie był bunkier to należało go zdobyć.
Dzień kończyliśmy na terenie wiaty edukacyjnej na szkółce leśnej w Borucicach udostępnionej nam bezpłatnie przez Nadleśnictwo Brzeg. Tam przygotowaliśmy patelnię myśliwską oraz piekliśmy kiełbasę. Na trawienie przygotowaliśmy beczułkę ambrozji myśliwskiej. Wieczór został uatrakcyjniony przez pokaz tropienia przez psy myśliwskie oraz ufundowanie przez Nadleśnictwo Brzeg scyzoryków idealnych do zbierania grzybów.
I byłbym zapomniał. Wiele kilometrów po lesie poruszaliśmy się tzw. „podwodą”. Trzęsło, że nie szło wody mineralnej utrzymać.
Do hotelu wróciliśmy ok. 22.30 i….. tylko 3 osoby pojawiły się na nocnej integracji. W mojej 20-letniej tradycji spotkań takie coś zdarzyło się po raz pierwszy. Ach ten las … i ten Biały Bocian.
Sobota była już mniej intensywna ale równie ciekawa. O godz. 11.00 w brzeskim ratuszu przyjął nas Starosta Brzeski pan Jacek Monkiewicz. W spotkaniu uczestniczył również przedstawiciel Burmistrza Brzegu pan Jacek Zajączkowski. W czasie spotkania przedstawiono szeroką informację o mieście. Nadto, odbyły się warsztaty na temat XV lecia Polski i polskiej policji w Unii Europejskiej. Zaprezentowano mundury z wszystkich krajów uczestniczących w spotkaniu. Został również wręczony dla Słowaków, jako najlepszej drużynie, puchar ufundowany przez Burmistrz Brzegu.
Po spotkaniu udaliśmy się do Mariny, gdzie uczestniczyliśmy w wycieczce statkiem. I tu przekonaliśmy się, że natura nas lubi. Do momentu przyjścia do portu padał deszcz. Wsiadaliśmy na statek bez deszczu, płynęliśmy bez deszczu. Wróciliśmy do portu i udaliśmy się do hangaru gdzie był przygotowany posiłek (ufundowany przez Starostwo w Brzegu) i nastąpiło oberwanie chmury. Do wieczora nie odpuściło.
Po krótkim odpoczynku na 19.00 w restauracji „Wozownia” stawiliśmy się na uroczystą kolację, której przebieg był typowy a sytuacje nietypowe wymagają cenzury.
W niedzielę wszyscy odjechali a my poszliśmy oblać udane spotkanie.
Oprócz podmiotów wymienionych w artykule część środków finansowych otrzymaliśmy w ramach dotacji od Województwa Opolskiego.
Wszystkim uczestnikom i fundatorom, którzy przeczytają ten artykuł dziękuję w imieniu Regionu IPA III „Korona” Opole.