Reprezentant Warmińsko-Mazurskiej Grupy Wojewódzkiej IPA na maratonie narciarskim w Estonii.

64

W dniu 18.02.2024r. w dalekiej Estonii, w miejscowości Otepää, odbył się 50. bieg narciarski „TARTU MARATON”. Jest to najdłuższy i największy estoński maraton, a także największy maraton narciarski we wschodniej Europie. Trasa biegu liczy 63 km a rozgrywany jest techniką klasyczną. Bieg ten należy do cyklu „Worldloppet” i FIS Marathon Cup. Do głównego dystansu 63 km zgłosiło się ponad 4 tysiące uczestników, głównie mieszkańców Estonii ale też Łotwy, Litwy, Finlandii, Niemiec czy też Czech. Polskę reprezentowała ponad 60 osobowa grupa w której była też nasza złota medalistka olimpijska Justyna Kowalczyk-Tekieli.

W tym ciężkim i trudnym maratonie Warmińsko-Mazurską Grupę Wojewódzką IPA reprezentował nasz kol. Mariusz Krygier z Regionu IPA Gołdap II Granica. Do mety dobiegł z czasem 3:14:25 co dało mu 195. miejsce w klasyfikacji ogólnej. Trasa ze względu na swój profil okazała się bardzo wymagająca i trudna technicznie. Na pamiątkę tego wydarzenia sportowego pozostaną mu miłe wspomnienia i stylowy medal.

Bieg w Estonii miał być tzw. przetarciem przed 48 Biegiem Piastów, którego, z powodu małej ilości śniegu, organizatorzy musieli w tym roku odwołać. Może uda się za rok?

Tekst: kol. Mariusz Krygier

Foto: kol. Mariusz Krygier, organizator wydarzenia