Spotkania na szczycie dolnośląskich członków IPA!

143
Tytuł jak i cała akcja zapoczątkowana przez członków Dolnośląskiej Grupy Wojewódzkiej to również hasło, które przyświeca „ipowcom” chcącym uczcić 70. Rocznicę powstania Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji. W ramach dewizy „Servo per Amikeco” zdobywają najwyższy szczyt Sudetów, ale również przepięknego Dolnego Śląska – Śnieżkę.

Niestety, z powodu panującej pandemii, nie mogą spotkać się wszyscy razem, dlatego też zdobywanie 1602 metrów nad poziomem morza odbywa się indywidualnie, ale oczywiście w ramach większej, tytułowej akcji. Na Śnieżce stanęło już kilkudziesięciu członków Stowarzyszenia, aby w ten sposób świętować okrągły jubileusz IPA!

Widok, który rozpościera się ze szczytu Królowej Sudetów jest niesamowity. Pod sobą ma się dosłownie cały świat. Widać nie tylko leżący u jej stóp Dom Śląski i Równie pod Śnieżką, ale przede wszystkim malowniczą Kotlinę Jeleniogórską. Nie ma co ukrywać, że jak to Królowa, Śnieżka bywa kapryśna. Nie zawsze jest okazja, aby zobaczyć te cudowne krajobrazy. Bywa, że szczyt spowijają chmury, pada deszcz i wieje silny wiatr, a jedyne co widać, to kolejny słup pokazujący, którędy wiedzie szlak. Mimo to, dziesiątki dolnośląskich członków IPA postanowiło właśnie w tym, dość nietypowym miejscu, świętować 70. lat Stowarzyszenia, które zrzesza policjantów z całego świata.

Pandemia nie odpuszcza i cały czas musimy liczyć się z różnymi ograniczeniami, które uniemożliwiają typowe, uroczyste obchodzenie tego jubileuszu. Jednak, jak pokazują dolnoślązacy, zawsze znajdzie się sposób! Jako Dolnośląska Grupa Wojewódzka IPA planowali uczcić jubileusz naszej organizacji na szczycie najwyższej góry Karkonoszy i Sudetów – Śnieżki. „Spotkanie na szczycie” bo tak nazwano event, miało służyć zacieśnianiu więzów przyjaźni i integracji naszych członków w duchu hasła naszego stowarzyszenia „Servo per Amikeco” Choć koronawirus znacznie ograniczył możliwości tego rodzaju przedsięwzięć „ipowcy” postanowili tylko trochę zmodyfikować wcześniejsze plany.

Zdobywanie szczytu odbywa się indywidualnie i jego celem są nie tylko wspomniane wcześniej piękne widoki, ale przede wszystkim uczczenie okrągłej rocznicy! Jednak to nie wszystko! Aby za jakiś czas móc wspominać tę chwilę, ale również pamiętać o innych członkach IPA, z którymi tym razem niemożliwe było wspólne spotkanie, każdy piechur otrzymuje pamiątkową przypinkę. Aby ją zdobyć nie tylko trzeba wejść na słuszną wysokość 1602 m n.p.m., ale również udokumentować to, najlepiej zdjęciem. Nie ma co ukrywać, że jeszcze lepiej jest, kiedy pozowanie odbywa się np. z szalikiem, czapką lub innym akcesorium z emblematem naszego Stowarzyszenia. Wszystko w ramach Servo per Amikeco!

Królowa Sudetów przywitała już kilkudziesięciu członków IPA szczęśliwych z osiągnięcia najwyższego szczytu w tej części Polski. Jednak tegoroczna akcja, to dopiero początek. Spotkania na szczycie planowane są również w kolejnych latach! Górski marsz wśród przyjaciół ze Stowarzyszenia to świetna okazja do rozmów, wymiany poglądów, spostrzeżeń i doświadczeń dotyczących niełatwej służby w granatowym mundurze. IPA z Dolnego Śląska już dziś zaprasza na przyszłoroczne zdobywanie górskich szczytów! Póki co namawiamy do walki z własnymi słabościami, stromymi podejściami, często niełatwą aurą aby zdobyć Śnieżkę i uczcić te długie 70. lat Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji!

Autor: Krzysztof Marcjan

Autor zdjęć: Rafał Gula