XXX lat Sekcji Polskiej IPA

178

To były wyjątkowe obchody. Można powiedzieć, że wróciliśmy do źródeł, bo właśnie pod Poznaniem w miejscowości Kiekrz odbył się pierwszy kongres Sekcji Polskiej IPA. Tym razem w podpoznańskim Trzebawiu w hotelu Delicjusz spotkali się przedstawiciele z Polski oraz 11 delegacji zagranicznych z Sekretarzem Generalnym May-Britt Ronnebro na czele.

Tak ważna uroczystość nie mogła rozpocząć się inaczej jak od hymnu zarówno Polski jak i naszego stowarzyszenia. Podniosły charakter rozpoczęty w tym momencie utrzymywał się przez większą część imprezy. Nie zabrakło również chwil wzruszenia. Takim z pewnością był moment w którym wśród osób które zostały odznaczone okolicznościowymi medalami stanęły dwie wyjątkowe kobiety. Renata Literacka oraz Mirosława Kuropatwa żony naszych dwóch kolegów, którzy odeszli od nas w ostatnim czasie, a zostali pośmiertnie odznaczeni w podziękowaniu za swoją działalność na rzecz stowarzyszenia.

Nie zabrakło też okolicznościowych przemówień. Prezydent Sekcji Polskiej podsumował 30-letnią działalność stowarzyszenia i podziękował wszystkim osobom, które przyczyniły do rozwoju IPA w Polsce. Głos zabrał również nadinsp. Piotr Mąka Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu oraz Sekretarz Generalny IPA May-Britt Ronnebro, którzy podkreślili rolę naszego stowarzyszenia i podziękowali za dotychczasowe działania Sekcji Polskiej oraz jej członków. Wyjątkowym wydarzeniem było również odznaczenie przyznane naszej sekcji od Niezależnego Związku Zawodowego Policjantów. Piękny Krzyż do naszego sztandaru przypiął Przewodniczący z NSZZP województwa wielkopolskiego podinsp. Andrzej Szary.

Po oficjalnej części goście zostali zaproszeni na międzynarodową konferencję „Kryzys migracyjny na granicy Unii Europejskiej oraz rola IPA w udzielaniu pomocy humanitarnej”. Uczestnicy mogli wysłuchać prelekcji Zbigniewa Tomaszka – zastępcy skarbnika SP IPA, Anety Sobieraj – Wiceprezydent SP IPA oraz Biljany Dulović – Prezydent Sekcji IPA Czarnogóra. Prezentacje dały pogląd na problem uchodźczy w naszym kraju oraz na Bałkanach. Pokazały również jak zaangażowała się IPA w pomoc ludziom, którzy uciekali z tego ogarniętego wojną kraju.

Pięknym finałem oficjalnej części obchodów był koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych, która pod batutą mjr Pawła Joksa zagrała specjalnie przygotowany na to wydarzenie repertuar. Występ został bardzo gorąco przyjęty przez widownię i nagrodzony owacjami na stojąco zarówno przez Polaków jak i gości zagranicznych.

Obchody te nie mogłyby się odbyć bez osób i firm które wspierają nasze stowarzyszenie. Chcielibyśmy podziękować:

  • Prezesowi Browaru BOJAN w Bojanowie
  • Firmie Agro-Rydzyna sp. z o.o
  • Zakładom Mięsnym BYSTRY w Swarzędzu
  • Zakładom Mięsnym SOKOŁÓW
  • Firmie Selgros Poznań Podziękowania należą się również:
  • Prezesowi Zarządu firmy „Żabka” Polska sp. z o. o. z siedzibą w Poznaniu,
  • Dyrektorowi Generalnemu Browarów Lubelskich „Perła” S.A w Lublinie,
  • Fabryce Cukierków „Pszczółka” Sp. z. o.o. w Lublinie
  • firmie „GEOMAX” Misztal-Stateczny Sp. Jawna w Opolu Lubelskim

Dziękujemy za wsparcie organizacyjne naszego jubileuszu!