Zachodniopomorska IPA z misją w Kenii

66

Pod koniec lutego 2024 r. kol. Artur Modliński z żoną Magdaleną (KPP – Choszczno) – członek Regionu IPA – Stargard, wyjechał w ramach wolontariatu do Kenii. W skład zespołu weszła też m.in. dr Małgorzata Napieralska (specjalista neonatologii i pediatrii) z mężem. Celem wyjazdu była misja w miejscowości Kithatu wśród plemienia Meru (ok. 200 km od stolicy kraju – Nairobi). Misja prowadzona jest od wielu lat przez Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny (założone w 1905 r.) i jej podstawowym działaniem jest dożywianie dzieci, prowadzenie zajęć dydaktycznych z dziećmi i młodzieżą, udzielaniu bezpłatnej medycznej pomocy itp.

Aktualnie w wiosce Kithatu pracuje osiem sióstr z Kenii oraz jedna siostra z Polski. Dzięki ich staraniom, darom sponsorów oraz ludziom „dobrej woli” została zbudowana szkoła dla dzieci oraz przychodnia lekarska. Obecnie w szkole uczy się ok. 380 dzieci oraz 30 sierot, a także maluchy poniżej 4-go roku życia, które są przynoszone do misji codziennie rano przez rodziców lub opiekunów. Dzieci na miejscu są kąpane i dożywiane, otrzymują też posiłki do domu.

Wolontariusze z Polski – w tym członkowie IPA – wspierają działania sióstr w opiece nad dziećmi np. nauka chodzenia najmłodszych, mówienia, umiejętności zabawy z innymi maluchami, chore otoczone są natychmiast opieką medyczną. Opieka misjonarek nad dziećmi trwa do ukończenia przez nich nauki w szkole podstawowej.

Kol. Artur wspólnie z żoną Magdą po pobycie w Kithatu udali się do miejscowości Subukii, a następnie do Nairobii. Pobyt w Afryce wśród najmłodszych potrzebujących wywarł na nich duże wrażenie, na miejscu mieli okazję zobaczyć w jakich warunkach żyją mieszkańcy wioski i jej okolicy, a także jakie są ogromne potrzeby, aby poprawić ich warunki socjalne i edukacyjne. Przed wyjazdem wręczyli maluchom nasze gadżety od IPA – Szczecin, które sprawiły im niesamowitą radość.

Servo Per Amikeco !!!

Tekst : kol. Artur Modliński i Mariola Świątczak; zdjęcia z Kenii – kol. Artur Modliński.