10 litrów krwi udało zebrać się podczas akcji w ramach obchodzonego “Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa”

112

10 litrów krwi udało zebrać się podczas akcji jaką przeprowadził w minioną sobotę 27 maja w Parku Miejskim w Mogilnie lokalny oddział Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA przy udziale inowrocławskiego Oddziału Terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy w ramach obchodzonego “Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa”.

Obchody „Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa” mają w Mogilnie już swoją kilkuletnią tradycję. Z inicjatywy władz Regionu IPA Mogilno pod koniec maja organizowana jest z tej okazji zbiórka krwi – tym razem dla poszkodowanych w starciach wojennych Ukraińców.

Podczas 4 godzin stacjonowania mobilnego punktu poboru krwi, który stanął tuż przy amfiteatrze w mogileńskim parku, zgłosiło się 30 osób, z których ostatecznie 22 zostało skierowanych do oddania tego życiodajnego płynu.

Jednocześnie na deskach amfiteatru letniego odbywały się główne uroczystości obchodów „Dnia Weterana” – przed mogileńską publicznością, wśród której znaleźli się zaproszeni goście: prezes zarządu Kujawsko-Pomorskiej Grupy Wojewódzkiej Sekcji Polskiej IPA Jerzy Archacki i przedstawiciele lokalnego samorządu na czele z burmistrzem Mogilna Leszkiem Duszyńskim, starostą Mogileńskim Tomaszem Krzesińskim oraz przewodniczącym Rady Powiatu Robertem Musidłowskim, zaprezentowała się Mogileńska Orkiestra Dęta dając kilkudziesięciominutowy koncert.

Tegorocznym gościem specjalnym wydarzenia był mł. asp. Sebastian Nowacki z Płocka, inicjator „IPA Blood Race for Life”, który w czerwcu zamierza samotnie pokonać rowerem dystans 1400 km spod Parlamentu Europejskiego w Brukseli do Warszawy promując w ten sposób ideę krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz wsparcie Fundacji przy Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA.

Druga część obchodów odbywająca się w podmogileńskiej restauracji „Heaven”, w której spotkali się członkowie i sympatycy Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji miała kameralny charakter. W trakcie spotkania podsumowano akcję zbiórki krwi, a trzech członków IPA Mogilno Kamil Kujawski, Bartosz Wiese oraz Przemysław Niecikowski otrzymało z rąk kierownikainowrocławskiego Oddziału Terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Anieli Zabłockiej odznaki i tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi.

Władze Regionu Mogilno IPA dziękują wszystkim osobom, które z potrzeby serca chętnie włączają się w akcję honorowej zbiórki krwi.