W dniach 09-13 maja 2023 roku w chorwackiej miejscowości Umag na półwyspie Istria niemal 700 uczestników z 20 krajów Europy, Afryki, Ameryki Północnej i Południowej wzięło udział w Pucharze Świata Policjantów w Piłce Nożnej. W turnieju tym, jako jedyni przedstawiciele Polski, wzięła udział drużyna IPA Region Olsztyn. Reprezentowali ją członkowie stowarzyszenie z garnizonu warmińsko-mazurskiej Policji z KMP Olsztyn, KPP Kętrzyn, KPP Pisz, KPP Nidzica, KPP Braniewo oraz KPP Iława a wspomagali ich także „Zasłużeni dla SP IPA” z SW z Iławy i Działdowa.
Wszystkie startujące w zawodach 42 drużyny podzielono na 6 grup. Rozegraliśmy w niej 6 spotkań w systemie każdy z każdym. Nasz bilans to trzy wygrane z reprezentacjami Policji z Francji (1:0), Somalii (4:0) oraz Słowenii (2:0), remis z Bułgarią (1:1) oraz nieznaczne przegrane z reprezentacją Słowacji (0:1) i Żandarmerii Francuskiej (0:2). Każdy z tych pojedynków był bardzo zacięty, w większości meczy o wyniku decydowała jedna bramka.
Wyniki uzyskane w grupie pozwoliły nam zagrać w ćwierćfinale rozgrywek. Tam spotkaliśmy się z silną reprezentacją rumuńskiej Policji. Przez prawie cały mecz prowadziliśmy 1:0, mieliśmy go pod kontrolą. Ale sędzia najwyraźniej miał inne oczekiwania w stosunku do wyniku tej rywalizacji. Z niezrozumiałych dla nas powodów pokazał czerwoną kartkę naszemu zawodnikowi, który wykonując zmianę głośno dopingował swego zmiennika. Według sędziego komentował on jakąś decyzję arbitra co jest kuriozalne, bo sędzia nie znał naszego języka. Od tej pory zaczęło się bardzo nerwowo, sędzia gwizdał każdy domniemany faul na naszą niekorzyść, nie widział przy tym fauli przeciwników. W międzyczasie uznał, że mimo iż kartkę czerwoną pokazał wcześniej zawodnikowi będącemu już poza boiskiem podjął decyzję o wykluczeniu jednego naszego zawodnika z gry. Musieliśmy grać do końca meczu w osłabieniu. Nieprzychylnie nastawiony do nas sędzia pokazał za chwilę następną czerwoną kartkę, tym razem otrzymał ją kierownik naszej drużyny, także za „komentowanie” jego decyzji. Na nic nie zdały się nasze protesty. Sędzia robił swoje, podyktował przeciwko nam 2 rzuty karne, które jednak dzięki postawie naszego bramkarza nie przyniosły goli Rumunii. Sugerowaliśmy arbitrom, że czas meczu się skończył. Jednak ci przedłużyli go najpierw o 3 minuty a potem o jeszcze kilka. Nie wytrzymaliśmy naporu i przewagi przeciwników, przegraliśmy ten mecz w ostatniej minucie tracąc bramkę na 1:2. Dezaprobatę co do jakości sędziowania tego spotkania pokazali widzowie i członkowie innych drużyn oglądających ten mecz. Rozmawiali z nami i sędziami po meczu jednak nie przyniosło to żadnego pozytywnego dla nas rezultatu. Nigdy wcześniej na turniejach nie otrzymaliśmy nawet żółtej kartki a tu aż dwie, i to czerwone. W sprawie tej złożyliśmy oficjalny protest do organizatora, czekamy na jego rozstrzygnięcie.
Ostatecznie zostaliśmy sklasyfikowani na 6. miejscu w tych zawodach. To i tak bardzo dobry wynik, ale wszyscy czujemy ogromny niedosyt. Przez ostatnie lata zawsze wracaliśmy z takich turniejów z wynikiem „na pudle”.. Tym razem, między innymi z opisanych względów, się to nie udało. Nie opuszczamy jednak głowy, za kilka miesięcy lecimy na Mistrzostwa Świata Służb Bezpieczeństwa, tam powalczymy o medal.
Czujemy jednak ogromną satysfakcję i dumę z innego powodu. Jako jedyni na tym turnieju manifestowaliśmy solidarność z Ukrainą. Robimy to na każdych zawodach, w których bierzemy udział od momentu napaści na naszych sąsiadów. W miejscu rozgrywek rozwiesiliśmy flagę Ukrainy z napisem „No War”. Przypomnieliśmy wszystkim uczestnikom wydarzenia, że w dniu zakończenia II Wojny Światowej inny kraj walczy o swoje istnienie, walczy z rosyjskim okupantem. Szkoda, że zauważalna jest tendencja, iż im dalej na zachód od granicy Unii Europejskiej tym manifestacja solidarności z Ukrainą jest coraz mniej eksponowana. My o tym pamiętamy i będziemy o tym przypominać na każdym kroku, do końca tej wojny. Rozmawialiśmy o tym z naszymi przyjaciółmi z Mołdawii, oni rozumieją nas i Ukrainę bardzo dobrze. Otrzymaliśmy od nich zaproszenie do odwiedzin z którego z pewnością w przyszłości skorzystamy.
Czas spędzony w Chorwacji wypełniliśmy nie tylko sportowo, oczywiści spotkaliśmy się tam z naszymi przyjaciółmi z całego świata, poznaliśmy też nowych. Wspólnie zwiedzaliśmy piękne zakątki Chorwacji. Odwiedziliśmy m. in. Motovun – klimatyczne, średniowieczne miasteczko położone na szczycie wzgórza, nazywane perełką środkowej Istrii. Byliśmy w Rovinj uważane za najpiękniejsze miasteczko całej Istrii, określane często mianem Wenecji Chorwacji. Udaliśmy się także z wizytą do Hum, uznawanego za najmniejsze miasto świata, wpisane zresztą do Księgi Rekordów Guinnessa. Zwiedziliśmy na koniec naszego pobytu Wenecję we Włoszech, podobno najpiękniejsze miasto świata. Potwierdzamy tę ocenę, na nas też zrobiło ogromne wrażenie.
Nasz udział w Pucharze Świata Policjantów byłby niemożliwy bez wsparcia naszych sponsorów. Podziękowania ślemy więc do: Term Warmińskich z Lidzbarka Warmińskiego, PUI Dzieniszewski z Iławy, Patron z Iławy, RS Investments z Zalasewa, Gospodarstwo Rolne Władysław Raubo z Pieniężna, Global Servis Mrozek z Olsztyna, DWS Wind Turbine z Iławy, KTM Wojciechowicz z Olsztyna, F.H. KDM z Iławy, Agroperfekt z Kisielic, IT Norcom z Poznania, MP Auto Żurek z Lidzbarka Warmińskiego, FH-U Panda z Iławy, Agro Support z Olsztynka, ALCAR z Olsztyna, Totalizator Sportowy O/Olsztyn, Cares Max z Lubonia, Wojarska Aleksiejuk & Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych z Olsztyna, Progres Drewno z Iławy, Amex-Bączek z Falknowa, Kono z Gdańska, Konstal z Iławy, Avila z Iławy, FG-H Dembiński z Iławy, Ale Klar z Ługwałdu, GHT TIFI z Ciechanowa oraz Warmińsko-Mazurska Grupa Wojewódzka IPA.
Dziękujemy także Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Olsztynie nadinsp. Tomaszowi Klimkowi za wsparcie jakiego nam udziela od wielu lat.
Tekst. Kol. Przemysław Smoliński
Foto. Kol. Adam Zyra, Daniel Komorowski, Przemysław Buta