IPA Region Olsztyn Wicemistrzem Bałkańskich Mistrzostw Służb Mundurowych w Piłce Nożnej w Bułgarii.

1563

Członkowie IPA Region Olsztyn w dniach 04-06.06.2021r. uczestniczyli w Bałkańskich Mistrzostwach Służb Mundurowych w Piłce Nożnej rozgrywanych w Burgas w Bułgarii. Do udziału w tym wydarzenie zaprosił nas szefa IPA Burgas – Pavlin Kovachev. Długo wahaliśmy się, czy na te zawody pojechać. Nasza drużyna dotychczas startowała w międzynarodowych turniejach zawsze w kategorii +35, kilka razy zajmując miejsce na podium. W Burgas rozgrywane miały być zawody jedynie w kat. Open. Postanowiliśmy jednak podjąć rękawicę i postarać się nie zawieść naszych nowych przyjaciół z Bułgarii. Tym bardziej, że w kilkunastoletniej historii tego turnieju nie uczestniczyła w nich dotychczas żadna drużyna z Polski. Do zawodów podeszliśmy więc podwójnie zmotywowani.

W turnieju uczestniczyły w sumie 24 drużyny z Bułgarii, Bośni i Hercegowiny, Republiki Serbskiej, Macedonii Północnej, Rumunii, Turcji oraz Polski. Z powodu kłopotów i obostrzeń epidemiologicznych związanych z pandemią Covid-19 nie dojechały jednak ekipy z Chorwacji, Kosowa i Słowenii. Zawody rozegrano w reżimie sanitarnym. Każdy z uczestników musiał legitymować się pełnym zaszczepieniem przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2, uzyskaniem statusu ozdrowieńca lub posiadać aktualny negatywny wynik testu w kierunku tej choroby.

Wszystkie ekipy zostały przydzielone do ośmiu trójdrużynowych grup. My w grupie B zagraliśmy z zespołami z Burgas. Wygrana z policjantami jednej z tutejszych komend w stosunku 3:0 oraz remis 1:1 z funkcjonariuszami jednostki specjalnej dały nam awans do ćwierćfinału. W nim zmierzyliśmy się z ze strażakami z Burgas, których pokonaliśmy 5:0. Awans do półfinału tak mocno obsadzonych zawodów był dla nas nieoczekiwanym ale pozytywnym zaskoczeniem. Nasze umiejętności okazały się na tyle duże, że potrafiliśmy sobie radzić w zawodach rozgrywanych w kategorii Open. Wiedzieliśmy, że „pierwsza czwórka” turnieju to już dla nas prawie jak wygrana. Postanowiliśmy pójść jednak za ciosem, nie mieliśmy nic do stracenia. W półfinale po bardzo zaciętym i ciężkim boju pokonaliśmy 2:0 reprezentację policji z Republiki Serbskiej. W tym momencie dotarło do nas, że jesteśmy już na „pudle” tych mistrzostw. W finale ulegliśmy faworytom turnieju, reprezentacji policji z Rumunii, która co roku zajmuje tu czołowe lokaty. Mimo wszystko jesteśmy ogromnie zadowoleni z zajętego drugiego miejsca. Z Bałkańskich Mistrzostw Służb Mundurowych w Piłce Nożnej w kat. Open rozgrywanych w Bułgarii wracamy z tarczą.

Sport to nie jedyny aspekt tego turnieju. Cieszy nas przyjazna atmosfera panująca w Bułgarii. Po przylocie, jeszcze na lotnisku, w mundurze policjanta przywitał nas organizator turnieju. Następnego dnia spotkał się z nami w siedzibie IPA Burgas. Wiedzieliśmy wcześniej, że od 1-go czerwca zorganizował on w centrum miasta wystawę czapek i naszywek policyjnych z całego świata. Nie miał w swojej kolekcji części umundurowania polskiej Policji. Przywieźliśmy mu więc czapkę gabardynową korpusu oficerów starszych w stopniu młodszego inspektora, czapkę służbową letnią, naszywkę/emblemat oraz tzw. „garnizonówkę” Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie Przedmioty te trafiły na wspomnianą wystawę.

Jednak najważniejszym kontekstem całego turnieju była jego cześć charytatywna. Głównym jego celem była zbiórka pieniędzy wśród wszystkich jego uczestników. Pieniądze zbierane były dla dzieci po poległych w służbie bułgarskich policjantach. Nad tymi sierotami, w ramach oczywiście swojej działalności, pieczę sprawuje także IPA Burgas a my przekazując pieniądze na ten cel byliśmy z tego powodu niezmiernie dumni.

Bułgaria okazała się dla nas bardzo szczęśliwym miejscem w Europie. Zdobyliśmy srebrny medal na turnieju, pomogliśmy dzieciom po poległych policjantach, poznaliśmy nowych przyjaciół – tym razem z Bałkan. A na lotnisku w Burgas w momencie odprawy bagażowej okazało się, że policjanci graniczni rozpoznali nas. Widzieli nas w mediach bułgarskich jako tych, którzy zagrali w finale zawodów w ich mieście. Gratulowali nam świetnej postawy.

Nie byłoby to możliwe bez pomocy ludzi dobrej woli, którzy wspierają nas byśmy mogli odpocząć od codziennych obowiązków i spełniać swoje sportowe pasje. Dziękujemy więc naszym sponsorom tj. firmom: KTM Wojciechowicz z Olsztyna, Termy Warmińskie z Lidzbarka Warmińskiego, Agroperfekt z Kisielic, Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Wojarska Aleksiejuk & Wspólnicy z Olsztyna, PUI Andrzej Dzieniszewski z Iławy, PATRON Teodor Otulak z Iławy, Solid Security z Olsztyna, Global Servis z Olsztyna, Belor-Polska z Warszawy, KTK Polska z Gdańska, Gospodarstwo Rolne Władysław Raubo z Pieniężna, Football Academy ze Szczytna, ZU-B Maciej Sobierajski z Klebarka Małego, Alcar Olsztyn oraz wielu wielu innym naszym przyjaciołom.

Dziękujemy także Starostwu Powiatowemu w Olsztynie, Urzędowi Miasta Olsztyna, Urzędowi Miasta Elbląga oraz Urzędowi Miasta Braniewa za przekazane upominki i gadżety, które mogliśmy wręczyć uczestnikom i organizatorom zawodów. Udział drużyny w turnieju był także współfinansowany jako rozwój kultury fizycznej przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

Tekst: Przemysław Smoliński

Zdjęcia: Krzysztof Pytlarczyk, Dominik Siestrzewitowski