„IPA – Szczecin z wizytą w tunelach MRU”

183

Za nami kolejna wycieczka członków stowarzyszenia IPA Region Szczecin oraz jego sympatyków (20 osób), która miała miejsce 27.01.2024 r. Tym razem pojechaliśmy do województwa lubuskiego. Odwiedziliśmy Międzyrzecki Rejon Umocniony, a później zwiedziliśmy Browar Witnica.
Naszą przygodę rozpoczęło zwiedzanie Międzyrzecki Rejon Umocniony, MRU – systemu umocnień stworzonych przez Niemców w latach 1934–1944, a przeznaczony dla ochrony wschodniej granicy Rzeszy. Zwiedzanie jednego z największych w Europie obszarów ufortyfikowanych uświetnił nam przewodnik, który przedstawił historię powstania MRU i przeszedł z nami blisko 3 km trasę turystyczną, podczas której mieliśmy możliwość zobaczenia części bunkrów, budowli hydrotechnicznych oraz zapór przeciwczołgowych (tzw. Zęby Smoka).

To była bardzo ciekawa lekcja historii, w sposób profesjonalny i pełen pasji. Dodatkową atrakcją zwiedzania MRU była możliwość zobaczenia nietoperzy, które zimują w bunkrach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.

Kolejnym punktem sobotniego zwiedzania było zwiedzanie browaru regionalnego w Witnicy, który jest członkiem Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich. Browar rozpoczął swoją działalność w 1848 i nieprzerwanie jako jedyny, który przetrwał po dzień dzisiejszy w województwie lubuskim pozostał na rynku nadal produkując swoje specjały i zdobywając liczne nagrody oraz wyróżnienia. Podczas zwiedzania Browaru Witnica mieliśmy możliwość zobaczyć Lubuskie Muzeum Browarnictwa w Witnicy, które mieści się na jego terenie. Oprowadzał nas, opowiadając ciekawostki tego wyjątkowego miejsca kustosz muzeum. Na koniec zwiedzania tego wyjątkowego miejsca nadszedł czas na degustację i zakup wyrobów oferowanych przez Browar Witnica.
Wycieczka w lubuskie, to kolejny mile spędzony czas pełen atrakcji i zwiedzania zorganizowany przez stowarzyszenie  IPA Region w Szczecinie. Cóż, pierwszy wyjazd w 2024 r. już za nami, z utęsknieniem czekamy na następne.

Każdy jest inny, ciekawy, pełen wrażeń i wyjątkowy. Servo Per Amikeco !!!

Autorzy zdjęć : uczestnicy wycieczki.

Kol. Irena Kornicz