Sprawozdanie ze stażu w Niemczech

113

26 czerwca br. udałem się w ramach międzynarodowej współpracy IPA z Kalisza do miasta Oldenburg w Niemczech w Dolnej Saksonii do komisarza niemieckiej policji Hannesa Matzke u którego gościłem przez dwa tygodnie.

 Pierwszy dzień spędziliśmy w domu Hannesa opowiadając o swojej pracy zakresie obowiązków itp.  Poniedziałek 27 czerwca rozpoczęliśmy spotkaniem w komisariacie policji w którym służy Hannes Matzke w miejscowości Brake oddalonej od Oldenburga w odległości 35 km.

W komisariacie policji w miejscowości Brake służby około 60 policjantów oraz pracują tam pracownicy cywilni. Poza służbą patrolowa znajduje się tam również wydział kryminalny. Poniedziałkowy poranek rozpoczęliśmy od powitania przez komendanta komisariatu oraz pozostałych funkcjonariuszy. Miałem okazje wziąć udział w odprawie do służby oraz zapoznać się z pomieszczeniami komisariatu oraz jego wyposażeniem. Po dopołudniowym czasie spędzonym w komisariacie udaliśmy się do domu komisarza Hannesa Matzke gdzie odpoczywaliśmy przed nocna służba. O godzinie 21 rozpoczęliśmy nocna służbę wspólnie z komisarz Joanną. Nocna służba przebiegła spokojnie. Podczas służby dokonywaliśmy kontroli pojazdów oraz wykonaliśmy czynności podczas dwóch kradzieży z włamaniem do pojazdów gdzie n/n sprawca przy pomocy kamienia wybił szybę w pojeździe marki Volkswagen Tiguan oraz Volkswagen Golf i dokonał kradzieży z wnętrza pojazdu portfeli wraz zawartością pieniędzy oraz dokumentów. Na sam koniec nocnej zmiany otrzymaliśmy zgłoszenie włamania do piekarni. Udaliśmy się na miejsce lecz dokonaliśmy asysty ponieważ czynności przeprowadzali technicy kryminalistyki z Komendy Policji w Delmenhorst pod którą podlega komisariat policji w Brake. Na tych czynnościach o godzinie 7:00 zakończyliśmy nocną zmianę.

We wtorek 28 czerwca w godzinach dopołudniowych gościliśmy w Komendzie Policji w mieście Delmenhorst.

Policja Delmenhorst odpowiada za powiaty: Oldenburg-Land oraz Wesermarsch. W swoich ramach zatrudnia 600 pracowników. Pod Komendę Policji w Delmenhorst podlegają również siedziby komisariatów: Delmenhorst komisariat autostrady Ahlhorn i komisariatach w Brake, Nordenham i Wildeshausen wraz z komisariatami Berne, Bookholzberg, Butjadingen, Dötlingen, Elsfleth Ganderkesee Großenkneten, Harpstedt, Hatten / Sandkrug, Hude, Lemwerder, Ovelgönne, Stadland oraz Wardenburg.

 Zadania kontroli policyjnej Delmenhorst / Oldenburg-Land / Wesermarsch obejmują, między innymi, Zwalczanie przestępczości, bezpieczeństwo ruchu drogowego, prewencji i bezpieczeństwa – na podstawie ustawy Dolnej Saksonii w sprawie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Na samym początku gościliśmy w gabinecie Komendanta Policji w Delmenhorst, który opowiedział o tym , że również w ramach programu „Niwex” w ramach którego następuje wymiana doświadczeń pomiędzy Policją Niemiec i Polski gościł w ramach wymiany Komendanta Miejskiego Policji w Koninie a wcześniej jesienią 2012 roku sam przebywał w Koninie przez kilka dni i miał okazję poznać specyfikę oraz różnorodności służby konińskich policjantów. Po uroczystym powitaniu miałem okazję zwiedzić budynki komendy we wnętrzu, których znajduje się min. strzelnica. Poznałem również policjanta polskiego pochodzenie, który od ósmego roku życia mieszka na stałe w Niemczech a od kilku lat służy w Komendzie Policji w mieście Delmenhorst.

W środę 29 czerwca podczas popołudniowej służby w godzinach 13:00-21:00 wziąłem udział w rozprawię sądowej ponieważ komisarz Hannes Matzke wezwany został na świadka oraz zostałem przywitany przez Dyrektora Sądu w Brake jak również miałem okazję poznać funkcjonariuszy niemieckiej Służby Więziennej „Justiz”. Pozostała część służby minęła na obsłudze dwóch kolizji drogowych oraz na interwencji publicznej podczas której dwie osoby zostały umieszczone w policyjnym areszcie.

W czwartek 30 czerwca podczas porannej służby w godz. 07:00–13:00 zostaliśmy zaproszeni do Głównego Centrum Dowodzenia KGO Oldenburg (Kooperative Großleitstelle) gdzie odbierane są telefony alarmowe policji, straży pożarnej oraz pogotowia ratunkowego. Pozostała cześć służby przebiegła spokojnie na patrolowaniu podległego rejonu służbowego oraz kontrolowaniu pojazdów na polskich numerach rejestracyjnych.

Piątek 01 lipca odbyliśmy nocna służbę w godzinach 21:00–07:00. W trakcie służby przeprowadzaliśmy kontrole pojazdów oraz patrolowaliśmy dość duży teren podległy pod komisariat policji w Brake ponieważ najdalej oddalona miejscowość od komisariatu była w odległości 50 km.

Sobotę 02 lipca oraz niedziele 03 lipca spędziliśmy na odpoczynku oraz zwiedzaniu centrum miasta Oldenburg.

W poniedziałek 04 lipca podczas porannej służby w godzinach 07:00-13:00 zostaliśmy zaproszeni na rejs-patrol statkiem wodnej policji Brake (Wasserschutzpolizei) podczas, którego patrolowaliśmy areał wodny. Miałem również okazję sterować okrętem policyjnym. Funkcjonariusze wodnej policji opowiedzieli mi również o tym, że w ramach współpracy międzynarodowej policji wodnej mieli okazje uczestniczyć w wymianie z wodną policją Rumunii. Po zakończeniu rejsu udaliśmy się na jedną interwencję domową a następnie do komisariatu w celu sporządzenia dokumentacji ze zgłoszenia dotyczącego uszkodzenia powłoki lakierniczej oraz opon w pojazdach zaparkowanych na terenie przyległym do salonu samochodowego.

Wtorek 05 lipca rozpoczęlimy od wizyty w akademii policyjnej miasta Oldenburg. O godzinie 08:00 zostałem przywitany przez kadre wykładowców w pokoju nauczycielskim. Nastepnie wziąłem udział w szkoleniu studentów akademii z zakresu strzelania dynamicznego bronia fx (broń palna na amunicję z zawartością farby). Następnie uczestniczyłem w zajęciach nauki przeprowadzania kontroli drogowej oraz interwencji ulicznej. Po zakończeniu zajęć miałem okazje zwiedzić teren akademii policyjnej. Tego samego dnia uczestniczyłem równiez w służbie nocnej w godz. 21:00-07:00 podczas, której przeprowadzaliśmy kontrole pojazdów ( głównie na polskich numerach rejestracyjnych ) jak równiez patrolowaliśmy podległy rejon służbowy.

Czwartek 06 lipca uczestniczyłem w słuzbie popołudniowej w godzinach 13:00-21:00 podczas, której dokonywaliśmy kontroli pojazdów oraz patrolowaliśmy przyległe miejscowosci.

Piatek 07 lipca był dniem mojej ostatniej służby na komisariacie policji w miejscowości Brake. Podczas porannej zmiany w godz. 07:00-13:00 uroczyscie pożegnał mnie komendant oraz cała obecna załoga komisariatu. Do kraju wróciłem w nocy z niedzieli na poniedziałek 09 lipca br.

Były to dla mnie niewątpliwie wspaniałe dwa tygodnie podczas, których nabyłem dużych doświadczeń, poznałem wspaniałcyh ludzi, którzy podzielili się ze mną swoimi doświadczeniami nabytmi przez swoje lata służby niejednokrotnie i poza granicą Niemiec jak chociażby podczas misji międzynarodowych w Kosowie.

Moja obecność jako „trzeciego” w patrolu niemieckiej policji była dużym ale i miłym zaskoczeniem dla polskich kierowców, których kontrolowali moi niemieccy koledzy.

W.Woźniak