XIV Międzynarodowy Turniej Służb Mundurowych w Piłce Nożnej Halowej im. podkom Andrzeja Struja za nami

164

6 lutego 2024 r. w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie odbyła się gala otwarcia XIV Międzynarodowego Turnieju Służb Mundurowych w Piłce Nożnej Halowej im. podkom. Andrzeja Struja. Do piątku 9 lutego w całej stolicy rozgrywane były mecze, które w trzech kategoriach wyłoniły zwycięzców. Trofeum głównym był Puchar Komendanta Głównego Policji.

Uroczystość otwarcia turnieju rozpoczęło odegranie Mazurka Dąbrowskiego przez Orkiestrę Reprezentacyjną Policji pod batutą kapelmistrza mł. insp. Janusza Trzepizura. Znamienitych gości powitał prowadzący galę Wojciech Lewandowski. W Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II – siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego pojawili się m.in.: nadinsp. Paweł Dzierżak komendant stołeczny Policji, kpt. SOP Tomasz Goryca, reprezentujący komendanta Służby Ochrony Państwa, gen. bryg. Jacek Ostrowski, reprezentujący dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, nadinsp. dr hab. Iwona Klonowska komendant rektor Akademii Policji w Szczytnie, mł. insp. w st. spocz. Irena Zając prezes Zarządu Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach, nadinsp. w st. spocz. Władysław Padło przewodniczący Rady Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach, mł. insp. w st. spocz. Marek Górnicki prezes Stowarzyszenia Weteranów Działań poza Granicami RP, Andrzej Strejlau słynny trener i działacz sportowy, Michał Probierz obecny selekcjoner reprezentacji Polski w piłce nożnej oraz Marek Papszun najlepszy trener 2023 roku w Polsce, Dariusz Dziekanowski legendarny zawodnik Reprezentacji Polski w piłce nożnej. Dobrym duchem całej uroczystości był mł. insp. w st. spocz. Andrzej „Pułko” Kuczyński z Biura Komunikacji Społecznej KGP, który po śmierci Andrzeja Struja wymyślił razem z Andrzejem Strejlauem turniej poświęcony Jego Pamięci.

Najważniejszymi gośćmi byli jednak najbliżsi zmarłego tragicznie w 2010 r. policjanta – żona Anna Struj wraz z córkami, które powitał zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Roman Kuster. Jemu również przypadł honor wypowiedzenia formuły otwarcia turnieju. Wszyscy zebrani minutą ciszy uczcili pamięć Andrzeja Struja. Mogli też obejrzeć film Jemu poświęcony, który powstał w Biurze Komunikacji Społecznej KGP.

Przypomnijmy, że bohaterski policjant zginał 10 lutego 2010 r., gdy podczas ostatniego dnia swojego urlopu podjął interwencję wobec dwóch młodocianych bandytów, którzy wywołali awanturę na jednym z przystanków tramwajowych na warszawskiej Woli. I choć funkcjonariusz obezwładnił jednego z napastników to po chwili wrócił drugi z bandytów, który odciągnął jedno ramię policjanta.  Ciosy nożem zadane wtedy w tors stróża prawa okazały się śmiertelne.


Delegacja policjantów z Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP, gdzie służył Andrzej Struj z wieńcem udała się z Centrum Olimpijskiego na miejsce, gdzie w 2010 r. rozegrały się tragiczne wydarzenia – Chciałbym w imieniu Komendanta Głównego Policji i całej rzeszy tych niebieskich serc serdecznie podziękować po pierwsze za organizację tego jakże ważnego dla nas przedsięwzięcia – powiedział nadinsp. Roman Kuster. – Nie można być policjantem na 5 czy 10 procent. Policjantem się jest na 100 procent albo się nim nie jest. Podkomisarz Andrzej Struj był na 100 procent policjantem! W czasie wolnym nie mógł przejść obojętnie obok tego, co zauważył, obok sytuacji, gdzie czyniono zło i po prostu zareagował. Dzisiaj jesteśmy tu po to, aby pamiętać o Nim, abyśmy czuli Jego obecność wśród nas teraz. Nigdy o Nim nie zapomnimy!Uroczysta gala stała się również okazją do podziękowania osobom i instytucjom, które wsparły tegoroczny turniej. Z rąk nadinsp. w st. spocz. Władysława Padło i mł. insp. w st. spocz Andrzeja „Pułko” Kuczyńskiego otrzymały pamiątkowe ryngrafy. Na zakończenie części oficjalnej zostały zaprezentowane turniejowe puchary i pierwsza meczowa piłka, którą mini radiowozem dostarczył mini podkomisarz w towarzystwie nieco starszej generał Policji. Zwieńczeniem wieczoru był dynamiczny koncert Agnieszki Chylińskiej z zespołem, która rozgrzała publiczność do czerwoności.

W tegorocznym turnieju do rywalizacji stanęło ponad dziewięćdziesiąt drużyn, w tym kilka spoza Polski. Mundurowi piłkarze walczyli w kategorii OPEN kobiet, OPEN mężczyzn i +35 panów. Mecze rozpoczęły się w środę 7 lutego br. Finał rozegrany został w piątek 9 lutego 2024 r. Sportowa rywalizacja o Puchar Komendanta Głównego Policji odbywała się pod honorowym patronatami: Ministra Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.

Głównymi organizatorami imprezy są: Biuro Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji, Komenda Stołeczna Policji, Centralne Biuro Śledcze Policji oraz Stołeczna Grupa Wojewódzka Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA, Region IPA Centralne Biuro Śledcze, Zarząd Główny NSZZP przy współudziale: Zarządu Związku Zawodowego Pracowników Policji w Komendzie Głównej Policji, Zarządu Wojewódzkiego NSZZ P KGP, Stowarzyszenie Weteranów Działań poza Granicami RP, Urzędy Dzielnic m.st. Warszawy: Bielany, Wola, Praga Północ, Praga Południe, Włochy i Wilanów, gdzie toczyły się rozgrywki. Patronem medialnym była jak zwykle Gazeta Policyjna.

Po dwóch dniach pasjonujących meczów grupowych 9 lutego 2024 r. był ostatnim dniem XIV Międzynarodowego Turnieju Służb Mundurowych w Piłce Nożnej Halowej im. podkom. Andrzeja Struja. Decydujące mecze rozegrały się w hali Centrum Rekreacyjno-Sportowego m.st. Warszawy w dzielnicy Bielany. Wieczorem odbyła się ceremonia zakończenia turnieju.

W piątek 9 lutego br. poznaliśmy zwycięzców w poszczególnych  kategoriach. Dziesięć zespołów kobiecych rywalizowało w jednej kategorii OPEN. Mężczyźni startowali w dwóch: OPEN – 59 ekip i 35 +, gdzie zmierzyło się 20 drużyn.

Podczas gali zakończenia XIV Międzynarodowego Turnieju Służb Mundurowych w Piłce Nożnej Halowej im. podkom Andrzeja Struja obecni byli m.in.: nadinsp. Paweł Dzierżak Komendant Stołeczny Policji, Grzegorz Pietruczuk burmistrz dzielnicy Bielany m. st. Warszawy, insp. Mariusz Kudela zastępca Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji, insp. Krzysztof Sowiński zastępca Dowódcy Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” oraz nadinsp. w st. spocz. Władysław Padło przewodniczący Rady Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Nie mogło oczywiście zabraknąć Andrzeja Strejlaua i Andrzeja „Pułko” Kuczyńskiego.  

– Chciałbym przede wszystkim podziękować zawodnikom, którzy stanowią serce tego turnieju i którzy to serce pokazali na parkiecie – powiedział nadinsp. Paweł Dzierżak, który reprezentował Komendanta Głównego Policji. – Dziękuję za grę w duchu sportowej rywalizacji i za pamięć o naszym koledze, który zginął. Dziękuję też organizatorom, wszystkim, którzy brali udział w przygotowaniu tego turnieju. 

Głos zabrali również Grzegorz Pietruczuk i Andrzej Strejlau, którzy podkreślili wagę tego turnieju i jego doniosłe przesłanie.

W turniejowej kategorii kobiet pierwsze miejsce zajęła drużyna KWP w Łodzi, drugie Reprezentacja Policji Republiki Czeskiej, a trzecie ekipa z KWP w Poznaniu. Rozdano również nagrody indywidualne. Najlepszą bramkarką zastała Adrianna Raś z KWP w Poznaniu. Zdobywczyni dziewięciu goli  Katarzyna Borowiec z KWP w Łodzi otrzymała statuetkę dla najlepszej strzelczyni turnieju. Najlepszą zawodniczką wybrano Terezę Lebrovą z Republiki Czeskiej.

Wśród panów powyżej 35 lat triumfowała Reprezentacja Polskiej Policji w Piłce Nożnej. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna Krajowej Administracji Skarbowej, a na trzecim zespół Wojsk Obrony Terytorialnej.

Najskuteczniejszym bramkarzem w tej kategorii okazał się Marcin Jaskółowski z Reprezentacji Polskiej Policji w Piłce Nożnej, najcelniejszym strzelcem jego kolega z zespołu Mateusz Orzechowski, a najlepszym zawodnikiem Czesław Gazul z drużyny WOT.

W najliczniejszej kategorii OPEN mężczyzn pierwsze miejsce wywalczyła ekipa 16 Dywizji Zmechanizowanej  z Olsztyna. Drugie przypadło w udziale reprezentacji KWP w Łodzi, a bój o trzecią lokatę wygrała drużyna Marynarki Wojennej.

W tej kategorii najlepszym bramkarzem wybrano Patryka Kleczkowskiego z 16 Dywizji Zmechanizowanej w Olsztynie. Hubert Molski  z tej samej jednostki został najlepszym strzelcem, a Krystian Robak z KWP w Łodzi najlepszym zawodnikiem memoriału.

Drużyną Fair Play jednogłośnie wybrano piłkarzy z Winnicy na Ukrainie, którzy tak naprawdę powinni startować w kategorii 60+, gdyż tylko mężczyźni w takim wieku mogą bez przeszkód wyjechać z ogarniętego wojną kraju. Zespół złożony z emerytowanych policjantów włożył w grę całe swoje serce, a musiał mierzyć się z zawodnikami niemal dwukrotnie młodszymi. Zarząd Główny NSZZP uhonorował Ukraińców Krzyżem Niepodległości Klasy I z Gwiazdą.

Zawodnikiem Fair Play został Paweł Janiszewski z KW Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, który mimo iż sędzia nie zauważył, że powinien być rzut rożny, sam wskazał, że to po jego podjęciu piłka wypadła za linię.

W przerwach między meczami pokazy umiejętności prezentowały dziewczęta z grupy Bell Arto Cheerleaders Kozminski University. Orkiestra Reprezentacyjna Policji pod dyrekcją kapelmistrza mł. insp. Janusza Trzepizura zapewniła oprawę muzyczna gali finałowej.

W imieniu Komendanta Głównego Policji formułę o zamknięciu turnieju wypowiedział nadinsp. Paweł Dzierżak Komendant Stołeczny Policji zapraszając wszystkich za rok na jubileuszowy XV Turniej poświęcony bohaterskiemu policjantowi Andrzejowi Strujowi.

Dzięki współpracy Partnerów Głównych: ORLEN, Fundacja KGHM Polska Miedź, InPost, PZPN, Fundacja LOTTO, Totalizator Sportowy i MODECOM i Partnerów: Firma 4F, Żabka Polska, Hotel Arłamów, Gerda, Paradyż, MK Szuster, Fair Play Plus, Mokpol, Chorten,  Carlsberg, Drukarnia AMK Group, Restauracja British Buldog Pub oraz Restauracja Strefa Turniej mógł odbyć się na tak wysokim poziomie organizacyjnym za z całego serca dziękujemy.