Członkowie IPA Region Olsztyn w Togo.

652

Na przełomie września i października 2023 roku członkowie IPA Region Olsztyn udali się do Togo. Drużyna PZU IPA Region Olsztyn, w skład której wchodzili działacze stowarzyszenia z Warmii i Mazur, wzięła udział w Mistrzostwach Świata Służb Bezpieczeństwa w Piłce Nożnej w stolicy tego kraju – Lome. Drużyna nasza zajęła tam 2. miejsce zdobywając tytuł Wicemistrzów Świata „WISPA LOME 2023”!!!

Jednak nie był to wyjazd tylko sportowy. Dzięki uprzejmości Urzędu Miasta w Olsztynie, Starostwa Powiatowego w Olsztynie i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zabraliśmy do Togo materiały promocyjne oraz gadżety związane z Warmią i Mazurami. Materiały te przekazaliśmy naszym konkurentom w zmaganiach sportowych i organizatorom wydarzenia. Przekazaliśmy je także dzieciom, które napotykaliśmy na każdym kroku, czy to na stadionie, przed naszym hotelem, ulicach Lome czy na prowincji, którą odwiedziliśmy. Togo to jeden z najsłabiej rozwiniętych krajów świata wiec nasz drobne podarunki spotykały się z ogromną sympatią obdarowanych dzieci. Kupowaliśmy im także art. spożywcze i słodycze, których na co dzień nie doświadczają. Uśmiech tych dzieci i ich matek był nieoceniony, pozostanie na zawsze w naszej pamięci.

Organizator wydarzenia, jak co roku, postarał się o realizację wsparcia wszystkich uczestników turnieju dla jednego konkretnego beneficjenta. Tym razem zebrane od wszystkich pieniądze przekazano krajowemu centrum badań i opieki nad pacjentami z anemią sierpowatą w Lome. Szpital w którym znajduje się ta placówka jest w opłakanym stanie. Daleko mu do standardów opieki medycznej nam znanej. Widać brak funduszy w infrastrukturze szpitala, wyposażeniu medycznym i higienicznym. Pieniądze, które przekazaliśmy, zostaną na pewno należycie spożytkowane o czym zapewnił dyrektor placówki oprowadzający nas po klinice.

Nasi przedstawiciele uczestniczyli w sympozjum policyjnym zorganizowanym w Komendzie Głównej Policji w Lome. Zapoznaliśmy się tam z problemami i zagrożeniami dnia codziennego policjantów z Togo, wymieniliśmy się doświadczeniami z funkcjonariuszami służb bezpieczeństwa z całego świata. Podziękowaliśmy tam także kierownictwu Policji w Togo za dbanie o bezpieczeństwo uczestników turnieju. Policjanci chronili nasz hotel 24h/dobę, stadion na którym odbywały się mecze, konwojowali nas podczas każdej wycieczki czy też podczas przejazdów z hotelu na stadion, do szpitala i w każde inne miejsce gdzie się pojawialiśmy. Robili to profesjonalnie i bez szkody dla kogokolwiek.

Wspólnie z uczestnikami wydarzenia zwiedziliśmy także wiele ciekawych miejsc w Togo. Byliśmy w puszczy w Parku Narodowym Kpalime, gdzie pokazano nam plantację kawy i kakao. Wykąpaliśmy się w fantastycznej scenerii, w dziczy wilgotnego lasu równikowego w wodospadzie. Uraczono nas poczęstunkiem w trakcie którego zobaczyliśmy występ zespołu złożonego z tubylców, śpiewających i tańczących do afrykańskiej muzyki etnicznej.

Zwiedziliśmy okolice jeziora Togo. Na jego brzegu we wsi Togoville odwiedziliśmy miejsce, w którym nasz rodak Papież Jan Paweł II w 1985 roku odprawił mszę św. dla mieszkańców Togo w trakcie swojej pielgrzymki po Afryce. Koło tamtejszego Sanktuarium Matki Boskiej stoi obelisk ku pamięci tego wydarzenia.

Pokazano nam także stary, mocno zniszczony dom gubernatora kolonii w Togo mieszczący się na wybrzeżu oceanu, w którym w XVIII wieku znajdowało się miejsce handlu niewolnikami. To miejsce zrobiło na nas przygnębiające wrażenie, przewodnik opowiedział nam o jego historii, o tym w jaki sposób byli tu traktowani złapani tubylcy siłą wywożeni do pracy do Ameryki.

Mimo wszystko Togo to piękny kraj, kraj ogromnych kontrastów, fantastycznej słonecznej pogody z którego wywozimy piękne wspomnienia.

Tekst: kol. Przemysław Smoliński

Foto: kol. Dominik Siestrzewitowski, Krzysztof Pytlarczyk, Łukasz Lewalski