Obchody XV. Rocznicy powstania Regionu IPA Płońsk

79

W dniach 24 – 25 czerwca płoński Region IPA obchodził swój XV jubileusz. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Na uroczystości, oprócz członków płońskiego Regionu, przybyły delegacje policjantów-członków IPA z 6 krajów europejskich Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy, Czech i Słowacji, lokalne władze samorządowe, delegacja regionu IPA Płock, delegacja Regionu IPA Radom, Prezes Mazowieckiej Grupy Wojewódzkiej IPA, Z-ca Sekretarza Sekcji Polskiej IPA , sympatycy i Zasłużeni dla Sekcji Polskiej IPA, współpracujący z płońskim Regionem, a także przedstawicielka Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego. Obchody rozpoczęła msza św. w kościele p.w. św. Michała Archanioła, celebrowana przez ks. proboszcza Janusza Rumińskiego. Następnie, w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Płońsku odbyła się uroczysta akademia. Akademię otworzył Przewodniczący płońskiego Regionu Jarosław Lasecki. Powitał przybyłych gości i przedstawił krótką historię działalności Stowarzyszenia, podkreślając jego znaczenie w życiu społecznym miasta i powiatu. Okolicznościowe przemówienia wygłosili zaproszeni goście, składając życzenia i gratulacje oraz przekazując na ręce Przewodniczącego pamiątkowe prezenty i ryngrafy. Uczniowie i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej, pod kierownictwem Dyrektora Mariusza Wrzesińskiego przygotowali ciekawy program artystyczny.

Po akademii goście zostali podjęci obiadem w restauracji Gród Mazowiecki – Dorota Kowalczyk w Szymakach, po czym udali się do miejsca zakwaterowania w Hotelu Poświętne k. Płońska na krótki odpoczynek. Wieczorem wszyscy uczestnicy obchodów spotkali się na uroczystej kolacji w w/wym. restauracji. Oprócz wielu dań gorących i zimnych przekąsek, czekały na nich takie atrakcje, jak wiejski stół oraz loty widokowe śmigłowcem z Firmy Fasterm. Zaproszeni mieli możliwość obejrzeć z lotu ptaka, jak zmieniło się miasto Płońsk i jego okolice w ostatnich latach. Należy nadmienić, że wielu gości zagranicznych już kilkakrotnie przebywało w Płońsku podczas obchodów rocznicowych płońskiego Regionu oraz obchodów Regionalnego Święta Policji. W sali restauracyjnej oraz pięknym klimatycznym ogrodzie biesiadujący mieli okazję do wzajemnej integracji, odnowienia starych oraz zawarcia nowych znajomości. Świetna oprawa muzyczna, którą zapewnił D.J. – Robert Kuciński sprawiła, że wszyscy bawili się znakomicie.

W drugim dniu obchodów delegacje zagraniczne oraz przedstawiciele IPA Płońsk odwiedzili niezwykle ciekawe pod względem historycznym i turystycznym miasto powiatu płońskiego – Czerwińsk n/Wisłą, złożyli wizytę w Urzędzie Miasta i Gminy, gdzie spotkali się z Burmistrzem – Marcinem Gortatem. Pan Burmistrz przedstawił krótką historię byłej Gminy, a od niedawna Miasta i Gminy. Następnie, pod przewodnictwem ks. Krzysztofa, zwiedzili Klasztor Salezjanów oraz Bazylikę Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Pobyt w Czerwińsku zakończył spacer po Rynku i Bulwarze Wiślanym. Na dalsze zwiedzanie uczestnicy udali się do Sierpca, gdzie mogli podziwiać Muzeum Wsi Mazowieckiej – skansen, w którym zgromadzono ponad 80 obiektów małej i dużej architektury oraz skosztować tradycyjnych polskich dań w Karczmie „Pohulanka”. Goście mieli możliwość zwiedzić zabytkowy budynek byłego Ratusza i odbyć z przewodnikiem spacer po klimatycznym Sierpcu. W ten sposób, program, przygotowany na drugi dzień obchodów rocznicowych dobiegł końca. Następnego dnia delegacje udały do swoich krajów z obietnicą rychłego ponownego spotkania.

Prezydium Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA Region Płońsk dziękuje Marszałkowi Województwa Mazowieckiego panu Adamowi Struzikowi za objęcie honorowym patronatem oraz wsparcie obchodów jubileuszu 15-lecia oraz za pomoc organizacyjną w realizacji obchodów: Burmistrzowi Miasta i Gminy Czerwińsk n/Wisłą panu Marcinowi Gortatowi, Burmistrzowi Miasta Sierpc panu Jarosławowi Perzyńskiemu, Prezesowi Stowarzyszenia „Zielony Sierpc” panu Marcinowi Kacperskiemu, Kierownikowi działu przyrodniczego Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu panu Piotrowi Rzeszotarskiemu. Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

(tekst zbiorowy, zdjęcia – Zbigniew Kaniak oraz inni członkowie Regionu IPA Płońsk).