SYCYLIA 2024

192

Wystartowaliśmy 15 marca 2024 r, o godz. 07:27 z lotniska Kraków – Balice, do udziału w ośmiodniowej wycieczce po Sycylii. Po dwóch godzinach lotu wylądowaliśmy w Palermo. Wszystkich 43 uczestników wycieczki z IPA; Kraków, Radom, Zakopane oraz Sympatyków IPA powitała piękna słoneczna pogoda która towarzyszyła nam przez cały czas wycieczki.

Po sprawnym rozładunku z samolotu zasiedliśmy wygodnie do podstawionego autobusu kierowanego przez Fabia i w towarzystwie miejscowego przewodnika Marcina rozpoczęliśmy zwiedzanie Sycylii.

Przez osiem dni zwiedzaliśmy zabytki miast północno wschodnich wybrzeży Sycylii, w kolejności; Palermo, Montreale, Erice – średniowieczne miasteczko wybudo-wane na szczycie góry 751 m n.p.m. w którym jest 21 kościołów obsługiwanych przez jednego księdza dla 274 stałych mieszkańców miasta, Cefalŭ, Katanię, Syrakuzy oraz Noto, nowe miasto wybudowane po trzęsieniu Ziemi w 1796 r. Po drodze z Palermo do Katanii odwiedziliśmy wulkan Etnę dojeżdżając autobusem do wysokości 1950 m n.p.m. Niektórzy śmiałkowie na własną odpowiedzialność pojechali do jego krateru na wysokości 3340 m n.p.m.

W trzecim dniu pobytu, dzięki uprzejmości uczestniczącego w wycieczce seniora, [ 82 lata ] … Zbyszka z IPA Radom … oraz naszego pilota, tłumacza języka włoskiego … Sławka …, w hotelu San Paulo w Palermo odbyliśmy robocze, przyjacielskie spotkanie z „władzą” IPA Palermo w osobach; dr Ganci CASTRENSE Prezydenta IPA Palermo oraz dr Fabio MELCHIORE Dyrektora [Komendanta] Policji w Palermo. Wymieniliśmy uprzejmości i dane kontaktowe. Zobowiązaliśmy się wzajemnie do udzielana pomocy w organizacji wycieczek IPA do naszych miast. Prezydent IPA Palermo zaoferował zniżki za miejsca hotelowe dla członków IPA.

I tak po ośmiu dniach udanej wycieczki [ odbytej w pełnym słońcu, bez deszczu, przy temperaturze dziennej +15-19°C ], w południe 22 marca 2024 r, wylądowaliśmy w Krakowie – Balicach, gdzie zapowiedzieliśmy kolejną wycieczkę, tym razem do Paryża w dniach 24-27 września 2024 r, – NA KTÓRĄ SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!

Józek Wójciaczyk