Ipowcy z Poznania z wizytą w najgłębszej kopalni soli w Polsce

90

Członkowie Regionu IPA Poznań mieli okazję dowiedzieć się jak wydobywa się sól, której używają w kuchni, dzięki wizycie w Kopalni Soli w Kłodawie.

Kłodawska kopalnia jest największą i najgłębszą, czynną kopalnią soli kamiennej w kraju, która oprócz wydobycia udostępnia część wyrobisk zwiedzającym. To głównie z niej pochodzi sól jadalna o barwie białej oraz unikalnej różowej, a roczne wydobycie sięga miliona ton. Malownicze i kolorowe wyrobiska trasy turystycznej znajdują się na poziomie 600 metrów pod ziemią.

Po założeniu kasku, tą samą windą, z której korzystają górnicy, wycieczkowicze zjechali w dół z prędkością 6m/s. To niecodzienne przeżycie trwało około 1,5 minuty. Podczas 2,5 godzinnego spaceru korytarzami wyrobiska, przewodnik opowiedział historię powstania tamtejszych złóż i zapoznał ze specyfiką pracy w kopalni soli. Pierwszym punktem zwiedzania była podziemna kaplica św. Kingi – opiekunki górników solnych. Poruszając się cały czas pieszo wydrążonymi przez górników korytarzami, grupa obejrzała powstałe komory solne, a także maszyny i narzędzia wykorzystywane przy wydobyciu. W jednej z takich komór, 600 m pod ziemią, organizowane są imprezy z widownią dla ok 500 widzów. W 2007 r. w kopalni pobito rekord Guinnessa w kategorii – najniżej
odbywający się koncert muzyczny na świecie.

Zwieńczenie trasy była możliwość wybrania i zabranie na pamiątkę grudki wydobytej soli. Wycieczka zakończyła się w sklepik, gdzie kupić można wiele wyrobów z soli w tym także różową sól kłodawską oraz pamiątek nawiązujących do pracy w kopalni.