W dniach 24-29 października 2023 roku, w Atenach, odbył się 66. Kongres Światowy IPA.
W imieniu Sekcji Polskiej IPA, w Kongresie uczestniczył Prezydent SP kol. Piotr Wójcik.
Oficjalne otwarcie Kongresu odbyło się w dniu 25 października w sali konferencyjnej Hotelu „Wyndham Grand Athens”, na którym oprócz delegatów obecni byli przedstawiciele władz greckiej Policji, jak również władz państwowych i samorządowych oraz inni znamienici goście zaproszeni przez organizatorów Kongresu. Po części oficjalnej, rozpoczęły się spotkania w grupach roboczych,
a następnie obrady, podczas których poszczególni członkowie IEB (Prezydium Światowego IPA) oraz audytorzy wewnętrzni przedstawili sprawozdania ze swojej działalności.
W trakcie dwudniowych obrad delegaci obecni na 66. Kongresie Światowym IPA podjęli następujące decyzje:
- Sekcja IPA Kirgistan została uznana za pełnoprawnego członka naszego Stowarzyszenia.
- Członkostwo Sekcji IPA Rosja (po dyskusji i odrzuceniu wniosków siedmiu państw, w tym Polski,
o wykluczenie tej sekcji ze struktur IPA) zostało zawieszone na kolejny rok – do czasu kolejnego Światowego Kongresu IPA, - Na wniosek Szwecji zdecydowano o organizacji w IBZ Gimborn seminarium dla kobiet.
- Odrzucono wniosek Rumunii o utworzenie Akademii Zarządzania IPA.
- Sekcja Macedonii Północnej przedstawiła prezentację dot. przyszłorocznego Kongresu Światowego IPA. Przypomniano, że w najbliższych latach Kongresy Światowe odbędą się następująco: w 2024 roku w Macedonii Północnej, w 2025 roku w Polsce, w 2026 roku na Sri Lance, a w 2027 w Serbii.
- Ustalono, że najbliższe seminaria dla młodych policjantów (YPOS) odbędą się – w 2024 w Austrii, w 2025 w Belgii i w 2026 w Niemczech.
- Sekcja IPA Rumunia przedstawiła prezentację dot. IPA Games w 2024 roku. Następne olimpiady IPA odbędą się: w 2026 roku we Wrocławiu, a w 2028 roku w Grecji (zgłosiła akces organizacji tej imprezy).
- Odrzucono wniosek o zmianę artykułu 7 Regulaminu Międzynarodowego dot. procedur w przypadku zawieszenia sekcji narodowej IPA.
- Skarbnik światowy szczegółowo przedstawił budżet IPA na 2024 rok, który został przyjęty jednogłośnie. Utrzymano wysokość składki członkowskiej na poziomie 1,50 euro od członka IPA. Aktualne dane dot. IPA w świecie to: 68 sekcji krajowych (w tym 1 oczekująca na przyjęcie) i 368 436 członków.
- Przyjęto informację przedstawiciela Gruzji (Sekcja oczekująca na przyjęcie w struktury IPA) w sprawie działalności IPA na terenie Gruzji.
- IPA Armenia przedstawiła informację na temat wojny z Azerbejdżanem, a Sekcja IPA Izrael na temat aktualnej sytuacji w Izraelu (uczczono minutą ciszy pamięć policjantów, którzy zginęli w wyniku aktów terrorystycznych ze strony Hamasu).
Podczas drugiego dnia Kongresu wybrano nowe władze światowe IPA, w następującym składzie: Prezydent Światowy – Martin Hoffmann (Austria) Sekretarz Generalny – Joze SENICA (Słowenia), Szef Komisji Międzynarodowej – Oliver HOFFMANN (Niemcy), Szef Komisji Zawodowej – Diego TROLESE (Włochy), Szef Komisji Socjalno-Kulturalnej – Christos PARGINOS (Grecja), Szef Administracji – Clive WOOD (Anglia), Skarbnik/Wiceprezydent – Michael WALSH (Irlandia), Skarbnik socjalny – Jean Paul ALLET (Szwajcaria), Audytorzy wewnętrzni: Sofia LOGARIDOU i Fred BOYD.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że w trakcie Kongresu, w imieniu naszej Sekcji odebrałem od kolegów z Ukrainy podziękowanie za pomoc udzielaną Ukrainie od początku wojny z Rosją. Członkowie naszej Sekcji zostali wyróżnieni w konkursie fotograficznym oraz w konkursie rysunkowym (wyróżnienie dla dziecka ipowca z Polski). Na zakończenie Kongresu kilka innych sekcji (USA, Belgia, Kirgistan, Kazachstan i Austria) doceniając naszą działalność i dziękując za dotychczasową współpracę przekazało nam okolicznościowe medale.
Tekst: Piotr Wójcik
Zdjęcia: uczestnicy Kongresu