Tydzień przyjaźni w Czarnogórze po hasłem „ Poznaj Czarnogórę abyś ją bardziej pokochał”

56

W dniach 1 – 5 maja bieżącego roku IPA Sekcja Czarnogóra organizowała „Friendship” pod hasłem, które zawarte jest w tytule. Zaproszenie na to wydarzenie zostało wysłane do wszystkich Sekcji w ubiegłym roku. Zarząd regionu IPA Nowy Sącz przedstawił je swoim członkom, a odzew przerósł nasze najśmielsze oczekiwania, do udziału zgłosiło się 25 osób wraz z rodzinami i w takim składzie wyruszyliśmy do Czarnogóry.

5 dniowy pobyt zorganizowany był perfekcyjnie. Zakwaterowanie w 4* hotelu w Kolasinie, transport, oraz przygotowany program sprawił, że
każdy dzień był dla nas zaskakujący. W towarzystwie koleżanek i kolegów z 10 krajów, zwiedzaliśmy Dumitor National Park z przepięknym Czarnym Jeziorem, a potem jeździliśmy quadami. 3 godzinna przejażdżka dostarczyła nam wielu wrażeń i gdy myśleliśmy że tym zakończymy nasz dzień, okazało się , że ze względu na pogodę trochę zmieniono program i pojechaliśmy na słynny wielki most Kanionu Tara, gdzie miała miejsce kolejna atrakcja czyli zjazd tyrolką. Tylko nieliczni zrezygnowali z tej atrakcji, a Ci co skorzystali uznali, że to kolejna granica, którą przekroczyli.

Następny dzień to zwiedzanie National Park Biogracka Gora i Biogradsko Jezero, a także odpoczynek w hotelu, korzystanie z basenu i sauny, gdyż pogoda po południu nie była zbyt łaskawa. Po południu na pamiątkę pobytu każda z delegacji posadziła swoją choinkę obok hotelu.

Kolejny dzień upłynął pod znakiem raftingu na rzece Tara, gdzie poza piszącą te słowa wszyscy uczestnicy naszej grupy wzięli udział.
Fantastyczne widoki, turkusowa rzeka, a także cudowna atmosfera sprawiły, że wszyscy byli zauroczeni. Wieczorem odbyła się pożegnalna kolacja i zabawa przy muzyce na żywo.

Po śniadaniu, uczestnicy tego spotkania ze smutkiem się zegnali. Nasza grupa jednak, wykorzystując fakt, że jesteśmy w tak pięknym kraju, udała się na wybrzeże, gdzie w dobrze znanym nam hotelu Montenegro w Canj, korzystaliśmy z uroków słońca, morza i temperatury 27 stopni przez następne 3 dni. Dzięki uprzejmości kolegi Dejana z zaprzyjaźnionego z nami regionu, wypłynęliśmy jeszcze łodzią na wycieczkę po Jeziorze Szkoderskim.

W niedzielę przyszedł czas aby wracać do Polski, chociaż niektórzy z nas zostali jeszcze, aby zażywać czarnogórskiego słoneczka. Podsumowując, dziękujemy członkom naszego regionu, że po raz kolejny zdecydowali się na taki wyjazd i ponownie byliśmy najliczniejszą reprezentacją IPA, a także jedyną z Polski. Ponadto, dziękujemy naszym przyjaciołom z Czarnogóry za trud i fantastycznie przygotowane spotkania. W szczególności Biljanie Dulović – Prezydent Sekcji Czarnogóry, a także całemu zespołowi, który czuwał i starała się, aby wszystko było na wysokim poziomie: Vojo,Ivanie, Duszko i Peja – HVALA.

Tekst. Elżbieta Gargula
Zdjęcia uczestnicy wyprawy